İnsanlar Olmasaydı ,Mamutların Nesli Ne Kadar Uzun Yaşardı? 

Uluslararası bir araştırma ekibi, yünlü mamutun neslinin tükenmesine yol açan; muhtemelen iklim değişikliği ve insan avının bir kombinasyonu olduğunu göstermek için bilgisayar simülasyonları kullandı. Bulunan bulgular açıklandı ve insan avcıları olmasaydı, mamutların 4.000 yıl daha dayanırdı.

Bilim insanları,  yünlü mamutun ölüm nedenini yıllarca tartıştılar. Bazıları, gezegenin yaklaşık 15.000 yıl önceki son buzul çağından sonra ısınmaya başlamasıyla oluşan  iklim değişikliğinden öldüğünü öne sürdü. Max Planck Topluluğu’ndan bir ekip kısa süre önce iklim değişikliğinin Kuzey Amerika’daki mamutları yok olmaya sürüklediği sonucuna ulaştı. Bazıları insan avcıları suçladılar. Bazı gruplar da muhtemelen ikisinin bir kombinasyonu olduğunu öne sürdüler.

Çoğu yaklaşık 11.000 yıl önce öldü!

Önceki araştırmalar, son buzul çağından sonra yünlü mamutların kuzeye göç ettiklerini; soğuk iklimlerde yetişen ot türlerini yiyerek hayatta kaldıklarını göstermiştir. Çoğunun yaklaşık 11.000 yıl önce öldüğünü de gösterdi .Genelde son yünlü mamutun yaklaşık 4000 yıl önce öldüğüne inanılıyor.

Bu yeni çabada araştırmacılar, yaklaşık 21.000 yıl öncesinden 4.000 yıl öncesine yani tükeniş zamanlarına kadar olan; yünlü mamut popülasyonlarını gösteren, bir simülasyon yarattılar. Araştırmacılar, mamutların karşılaştığı koşulları yeniden oluşturmak için iklim verilerini ve bilinen insan avı verilerini ekledi. Ölümlerine yol açabilecek faktörlerde küçük değişiklikler yaparak simülasyonlarını 90.000’den fazla kez çalıştırdılar.

Simülasyonlar, en olası senaryonun; mamutları daha küçük ortamlara iten iklim değişikliğini ve onları bitiren avcıların olduğunu gösterdi. Simülasyonlar ayrıca, bazı mamut popülasyonlarının; henüz keşfedilmemiş bölgelerde düşünülenden daha uzun süre hayatta kaldığını da gösterdi. Tüm bu sonuçarın ardından ise araştırmacılar, insan avcılarını simülasyonlardan çıkarmayı denediler. Ve ilginç bir şekilde mamutların çoğunun 4.000 yıl daha dayandıklarını gözlemlediler.

Neandertal Genler COVID-19 Riskini Artırır!

Irkçılık, Önyargı Ve Ayrımcılık!