İnsanlar Sizin Hakkınızda Tahmin Ettiğiniz Kadar Kötü Düşünmüyor

Albert Einstein ‘ın da dediği gibi, ”Bir önyargıyı yok etmek, atomu parçalamaktan daha zordur”. Özellikle yeni insanlarla tanıştığınızda, görüşmenizin çok kötü geçtiğini ve karşı tarafta iyi bir izlenim bırakamadığınızı düşünüyorsanız ve bu tarz hislere sürekli olarak kapılıyorsanız, işte sizin için iyi bir haber:
Bilimsel yöntemler kullanılarak yapılan yeni bir araştırmada insanların bizim hakkımızda tahmin ettiğimiz kadar kötü düşünmediği tespit edildi.

Konu üzerine Cornell, Yale, Harvard ve Essex Üniversitesi’nden psikologlar, beş bölümden oluşan bir deneyle, insanların kendilerini yargıladıkları ve eleştirdiklerini ortaya koydu.

Psikologlar, sosyalleşmenin insan hayatının temel yapı taşlarından birisi olduğunu ve bu durumun dünya hakkında daha fazla bilgi edinmede önemli olduğunu vurguladı.

Karşınızdaki insanın sizinle ilk defa tanıştığını düşünmeniz sizi rahatlatacaktır. Kendinizle ilgili dikkat ettiğiniz onca detaya onlar büyük ihtimalle dikkat etmemiş, etse bile sizin kadar büyük bir eleştiride bulunmamışlardır.

İzlenim ile gerçeklik arasındaki bu uyumsuzluk “beğenme boşluğu” olarak adlandırılıyor. Araştırma ekibi, katılımcı grubu arasında güçlü bir “kendi kendini küçümseme uyumsuzluğu” saptadıktan sonra, 84 öğrenciyi bir başka gönüllü ile 5 dakikalık bir konuşmaya çağırdı ve ardından, tartışmaya bakış açılarını öğrendi.

Sonuçlar, kendi eylemlerimizi diğer kişilerin düşündüğünden çok daha olumsuz yargıladığımızı gösterdi. 2 dakikalık konuşmalar ile 40 dakikadan uzun konuşmalarda kişiler yine aynı beğenme boşluğu sorunuyla geri döndü.

Psikologlar beğenme boşluğunun insanlığın bir özelliği olduğunu düşünüyor. Araştırmacılar, kişilerin sosyal beceriksizliklerinin olduğu düşüncesine kapıldıklarını ve aslında sorunsuz görüşmeler gerçekleştirebildiklerini söylüyor.

Yani her ne kadar beceriksiz ya da hatalı hissetseniz de dışarıdan oldukça başarılı iletişim kuran biri gibi de görünebiliyorsunuz.

Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ

Bu araştırma Psychological Science dergisinde yayınlandı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Psikoloji Nedir? Psikoloji Hakkında Bilinmesi Gereken Bilgiler

Psikolojiyle İlgili 10 Genel Yanılgı

En Sık Yaşanan 10 Fobi ve Psikolojik Nedenleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İnsan Kemiklerinde Tamamıyla Yeni Bir Kan Damarı Türü Bulundu

Bilim İnsanları bizi diğer canlılardan daha özel yapan 4 şeyi açıkladı