İnsanlardan Önce Mars’a Bakteri Yollamalı Mıyız?

Bakteriler, Mars gezegenini insanlara hazırlamak için Mars toprağından yararlı kaynaklar çıkarabilirmi ? İnsanlığın Mars’taki geleceği bakteri temeline dayanabilir mi?

Geleceğe yönelik misyonların uzaya yönelik planları söz konusu olduğunda, en önemli hususlardan biri yerel kaynakların ve özerk robotların kullanılması olacaktır. Bu süreç, önceden gönderilmesi veya görev ekibi tarafından getirilmesi gereken ekipman ve kaynak miktarını azaltan Yerinde Kaynak Kullanımı (ISRU) olarak bilinir.

Özerk robotlar mürettebat ekibinden önce gönderilerek, mürettebat ekibi için yapı malzemelerinden enerji üretim ünitelerine kadar her şeyi hazırlayabilirler.

 

Resim 2. Mikrobiyalbiomining işleminin kavramsal akışı. Bakteriyel işlem (1) malzemeyi demiri azaltarak daha manyetik hale getirir. Manyetik malzemeyi (2) çıkarmak için bir mıknatıs uygulanır. 3B yazıcılar kullanılarak basılır (3). Malzeme daha sonra kullanmak amaçlı inşaat, bakım ve onarım uygulamaları için hazırdır (4).

Bu kapsamda İnsanları Kızıl Gezegene göndermeden önce, bakteri göndermek iyi bir fikir olabilir. Hollanda’daki Delft Teknoloji Üniversitesi’nde doktora adayı olan Benjamin Lehner Tezinde, Mars’a Mars’ın topraklarında kullanılabilir demirleri çıkarabilecek bakteri göndermemizi önerdi. Spesifik olarak, Shewanellaoneidensis bakteri türünü.

Lehner, “Doğal haliyle, Mars topraklarındaki demirin çoğunu kullanamayız” dedi . “Fakat S. oneidensis ,toprağın bir bölümünü manyetik bir demir oksidi olan manyetit haline getirme yeteneğine sahip.”

Lehner, tezinde Mars’ın keşif gezilerinden önce, bir rover, biyoreaktör ve bir 3D yazıcıiçeren, mürettebatsız bir kapsül göndermemizi önerdi. Rover gezegende dolaşıp, Mars toprağını (doğal olarak demir açısından zengin olan regolith’i) kazacak. Ardından robot, toprağı bu bakterilerle doldurulacak olan biyoreaktöre geri götürecektir.

Bakteriler daha sonra çalışacak ve regolitten manyetit üretecektir. Manyetit daha sonra ekstrakt edilerek topraktan mıknatıslarla kullanılarak ayrıştırılacak. Son olarak, 3D yazıcı bu ham metal malzemeyi insanlar için değerli parçaların bir ana sistemine dönüştürecektir. 

Yazıcı vidalar, somunlar, cıvatalar veya Mars’ta insan konutları inşa etmeye entegre olabilecek başka herhangi bir inşaat parçası basacaktır.

Resim 3. Arazi aracının ünitelerine genel bakış

Fakat bu süreç gerçekçi olarak ne kadar demir üretebilir?

Lehner ve ekibi 1.400 litrelik (370 galon) bir reaktörün her yıl yaklaşık 350 kilogram (770 lbs) malzeme üretebileceğini söyledi. “3.3 yıl sonra, kapsülün içine sığabilecek miktardan daha fazla demir üretecektir” dedi.

“İnsansız bu modüllerin birçoğunu Mars’a göndererek, birkaç yıl içinde iyi miktarda demir üretebiliriz .”

Mars’ı ilk insanların gelişine hazırlamanın yanı sıra, bunun gibi görevler ve yöntemler, türümüzün Kızıl Gezegen üzerindeki varlığının devam etmesinde kilit bir varlık olabilir.

Dünya’dan milyonlarca mil ötedeki bir gezegende parça arızası yaşandığında, basitçe bir yedek sipariş vermek mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla, bunun gibi sürdürülebilir çözümler kritik bir rol oynayacak.

Bu fikir hem Mars yüzeyindeki sert koşulları hem de Mars’a herhangi bir şey göndermedeki finansal ve ağırlık kısıtlarını göz önünde bulunduruyor. Bakteriler kendiliğinden ürer, neredeyse ağırlıksızdır, taşınması ucuzdur ve sıklıkla yüksek radyasyona dayanabilir. Sadece bir şey? Bir şeyler yemeliler.

Resim 4. Rover’ın genel özellikleri

Lehner, mikroalglerin sürdürülebilir bir gıda kaynağı sağlamak için bakterilerle birlikte gönderilmesini önerdi. Mikro algler, bakteri için besin ve oksijene dönüşecekleri güneş ışığı ve CO2 ile hayatta kalabilmeleri için kendi başlarına ilgilenebilir.

Şema 1. Bu çizim Lehner’in ilerde Mars’a yapılacak olan bakteri görevinin gezegenin yüzeyinde nasıl işleyeceğini açıklayan şemadır.

Lehner yaptığı açıklamada, bu mikroalglerin (biyoreaktörden elde edilen organik atıklara ek olarak) geride bıraktığı artık atıkların gelecekteki Mars’a bağlı astronotlar için kompost görevi görebileceğini belirtti.

Resim 5. Manyetik ekstraksiyon için laboratuvar kurulumu. Neodyum mıknatısı, 55 ° ‘lik bir açıyla monte edildi; bu işlemde yalnızca kuvvetli manyetik özelliği olan malzemenin çıkarılması sağlanır.

Lehner, bu önerinin geliştirilmesinde bir başka konuya daha deyindi: Mars’ın Dünya bakterileri ile muhtemel kirlenmesi.

Lehner yaptığı açıklamada, ” Mars’taki yaşam arayışını engellememesi adına, Bakterilerimizin gezegeni kirletmesini önlemek istiyoruz ” Dedi.

Buna karşı korunmak için Lehner ekibi, üretilen demir malzemenin, kapsülün yan tarafına tutturulmuş, şişirilebilen sızdırmaz bir odada güvenle saklanmasını önerdi.


Bunlar da ilginizi çekebilir:

Yazar ; Fatma Betül Özdemir

Kaynak;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Pembe El Balığı, Tuhaf Görünüme Sahipti ve Artık Nesli Tükendi

Pentagon virüs yayabilen böcek ordusu kuruyor “Müttefik Böcekler”