İnsanların, Uzay Uçuşunda Yeni ve Ciddi Bir Sağlık Riski Bulundu!

Şimdi, yeni bir sağlık tehdidi tespit edildi; astronotların, kozmos boyunca uzayda geçirilen uzun sürelerde vücutlarında değişikliklerin ve olumsuzlukların oluşması.

Sorun, iç juguler damarda yatmaktadır- beyinden boyuna akan büyük bir kan damarı- . Uluslararası Uzay İstasyonunda (ISS) zaman harcayan 11 astronotun 50 gün içindeki bir çalışmasında; altı astronotun bu damarında; durgun veya geriye doğru kan akışı oluştuğu belirlendi.

Uzay uçuşunun ilk kez bir sonucu olarak ; bir ekip üyesinin tromboz geliştirdiği veya iç juguler damarında tıkanma meydana geldiği görüldü.

uzay takvimi

Ekibe göre; yeni bulguların arkasındaki değerlerden yola çıkarak, Mars’ a giden uzun yolculuklarda, astronot göndermeye başlamadan önce bu konunun araştırılmasının gerekli hale geldiği. Bu trombozun sonuçlarının ne olabileceği henüz belli değil, ancak sonuçlar şiddetli olabilir hatta ölümcül olabilir.

Yazar; araştırmacıların yazılarını yayınlamış: “Uzay uçuşu sırasında, ağırlıksız bir ortama maruz kalmak, dünyadaki dik duruş ile karşılaştırıldığında kronik şekilde, kan ve doku sıvısının kaymasına ve bilinmeyen sonuçları olan serebral venöz çıkışlarına neden oluyor .

Tabi ki Dünya’ daki yerçekimi; kanı (baştan sona) vücudun geri kalan kısmına kan alma işiyle ilgilenmektedir. Uzun bir süre durursanız, kendinizi çok garip hissetmeye başlamanızın nedenlerinden biri budur. ISS’ nin mikro (küçük) gravite ortamında; kan akımı sorunları, endişelenmemiz gereken tek sağlık riski değil şeklinde sonuçlar çıktı.

Uzun Süreli Yerçekimsiz Ortamda Oluşabilecekler

İnsanların, Uzay Uçuşunda Yeni ve Ciddi Bir Sağlık Riski Bulundu!

Araştırmacıların yazılarında: “Uzun süreli ağırlıksızlık (yerçekimsiz) ortamda; kafa sıvısı kayması ,yüz şişkinliği, bacakta; düşen ve artan vuruş hacmi ve düşük plazma hacmi sonuçları bulunmakta ” olduğu belirtildi.

Tıp uzmanları; IJV ile ilgili olası sorunları belirlemek için ISS’ de toplanan okumaları ve görüntüleri kullandı. Tıkayıcı trombüs geliştiren bir astronotun durumundan yol çıkarak; diğer astronotlarda gelişebilecek durumlar olmasın diye, antikoagülanlarla tedavi edildiler . (Astronotların, kimlikleri mahremiyet nedeniyle gizli tutuluyor).

Bunun gerçekte ne kadar büyük sorun olduğu ve gelecekte ışık olması adına bu durumları azaltabilmek için; daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Aynı zamanda; bu çeşit kan akışı sorunu olan astronot sayısının fazla olması, durumu endişe verici hale getirdi.

Uzayda geçirilen zaman içerisinde; kemik yoğunluğunda azalabilme durumlarının olacağını zaten biliyoruz. Bunun yanı sıra; bağırsak bakterilerimizin yapısını değişir ve beynimizde sıkışmalar olur. En azından, Ay’ dan daha uzaklaşmaya başlamadan önce bu etkileri; keşfetmeye çalışıyoruz ve potansiyel çözümler geliştirmek için daha iyi bir şansımız var.

Araştırmacılar : “Bunlar sivil uzay uçuşu için; insan sağlığı adına önemli bulgular. Yanı sıra, Mars’a yapılacak keşif sınıfı için misyon olabilecek yeni bulgular. ” dediler.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Neslihan ÇAKMAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Dünya’nın manyetik ve ürkütücü şarkısını dinleyin!

Bu Genetik Keşif, Daha İyi Bir Bağışıklık ve Daha Uzun Ömür İçin Sonuçlar İçeriyor