İnsanların, Uzay Uçuşunda Yeni ve Ciddi Bir Sağlık Riski Bulundu!

İnsanların, Uzay Uçuşunda Yeni ve Ciddi Bir Sağlık Riski Bulundu!

İnsanların, Uzay Uçuşunda Yeni ve Ciddi Bir Sağlık Riski Bulundu!

Şimdi, yeni bir sağlık tehdidi tespit edildi; astronotların, kozmos boyunca uzayda geçirilen uzun sürelerde vücutlarında değişikliklerin ve olumsuzlukların oluşması.
Sorun, iç juguler damarda yatmaktadır- beyinden boyuna akan büyük bir kan damarı- . Uluslararası Uzay İstasyonunda (ISS) zaman harcayan 11 astronotun 50 gün içindeki bir çalışmasında; altı astronotun bu damarında; durgun veya geriye doğru kan akışı oluştuğu belirlendi.
Uzay uçuşunun ilk kez bir sonucu olarak ; bir ekip üyesinin tromboz geliştirdiği veya iç juguler damarında tıkanma meydana geldiği görüldü.
uzay takvimi
Ekibe göre; yeni bulguların arkasındaki değerlerden yola çıkarak, Mars’ a giden uzun yolculuklarda, astronot göndermeye başlamadan önce bu konunun araştırılmasının gerekli hale geldiği. Bu trombozun sonuçlarının ne olabileceği henüz belli değil, ancak sonuçlar şiddetli olabilir hatta ölümcül olabilir.
Yazar; araştırmacıların yazılarını yayınlamış: “Uzay uçuşu sırasında, ağırlıksız bir ortama maruz kalmak, dünyadaki dik duruş ile karşılaştırıldığında kronik şekilde, kan ve doku sıvısının kaymasına ve bilinmeyen sonuçları olan serebral venöz çıkışlarına neden oluyor .
Tabi ki Dünya’ daki yerçekimi; kanı (baştan sona) vücudun geri kalan kısmına kan alma işiyle ilgilenmektedir. Uzun bir süre durursanız, kendinizi çok garip hissetmeye başlamanızın nedenlerinden biri budur.
ISS’ nin mikro (küçük) gravite ortamında; kan akımı sorunları, endişelenmemiz gereken tek sağlık riski değil şeklinde sonuçlar çıktı.

Uzun Süreli Yerçekimsiz Ortamda Oluşabilecekler

İnsanların, Uzay Uçuşunda Yeni ve Ciddi Bir Sağlık Riski Bulundu!

Araştırmacıların yazılarında: “Uzun süreli ağırlıksızlık (yerçekimsiz) ortamda; kafa sıvısı kayması ,yüz şişkinliği, bacakta; düşen ve artan vuruş hacmi ve düşük plazma hacmi sonuçları bulunmakta ” olduğu belirtildi.

Tıp uzmanları; IJV ile ilgili olası sorunları belirlemek için ISS’ de toplanan okumaları ve görüntüleri kullandı. Tıkayıcı trombüs geliştiren bir astronotun durumundan yol çıkarak; diğer astronotlarda gelişebilecek durumlar olmasın diye, antikoagülanlarla tedavi edildiler . (Astronotların, kimlikleri mahremiyet nedeniyle gizli tutuluyor).
Bunun gerçekte ne kadar büyük sorun olduğu ve gelecekte ışık olması adına bu durumları azaltabilmek için; daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Aynı zamanda; bu çeşit kan akışı sorunu olan astronot sayısının fazla olması, durumu endişe verici hale getirdi.
Uzayda geçirilen zaman içerisinde; kemik yoğunluğunda azalabilme durumlarının olacağını zaten biliyoruz. Bunun yanı sıra; bağırsak bakterilerimizin yapısını değişir ve beynimizde sıkışmalar olur. En azından, Ay’ dan daha uzaklaşmaya başlamadan önce bu etkileri; keşfetmeye çalışıyoruz ve potansiyel çözümler geliştirmek için daha iyi bir şansımız var.
Araştırmacılar : “Bunlar sivil uzay uçuşu için; insan sağlığı adına önemli bulgular. Yanı sıra, Mars’a yapılacak keşif sınıfı için misyon olabilecek yeni bulgular. ” dediler.
Araştırma, JAMA Network Open‘ da yayınlandı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Uzay yolculuğu insan vücudunu nasıl etkiler?
Uzay Boşluğunda İnsan Vücuduna Ne Olur?
Hiç merak ettiniz mi? Astronotlar Uzayda Ne Yer?
Editör / Yazar: Neslihan ÇAKMAK
Kaynak: https://www.sciencealert.com/we-ve-found-a-serious-new-health-risk-to-spaceflight-that-could-make-a-mars-trip-risky

Dünya’nın manyetik ve ürkütücü şarkısını dinleyin!

Bu Genetik Keşif, Daha İyi Bir Bağışıklık ve Daha Uzun Ömür İçin Sonuçlar İçeriyor