İnsanlığın neden olduğu iklim değişikliği, bir memeli türünün soyunu tüketti

Bioçeşitliliğin gittikçe ortadan kalkması tüm dünyaya ve insanlığa ciddi bedeller ödetecektir.  İnsanoğlu olarak sebep olduğumuz iklim değişikliği bir türün yok olmasına neden oldu. Avustralya’da yaşayan bir kemirgen türü, suların yükselmesi ve fırtınalar nedeniyle aç kalarak yok oldu. Avustralya hükümeti, insanların sebebiyet verdiği iklim değişikliği nedeniyle bir memeli türünün yok olduğunu duyurdu. Bu durum aynı zamanda insanlık tarihinde bir ilk olarak kabul ediliyor.

Scientific American’ın paylaştığı bilgilere göre “Bramble Cay mozaik kuyruklu sıçanı” olarak bilinen küçük bir kemirgen türü artık Dünya üzerinde yaşamıyor. Yükselen deniz seviyesi ve gitgide şiddetlenen fırtınalar sebebiyle yaşadığı küçük adadaki tüm yiyecek kaynaklarından olan hayvan böylece yaşama şansını da kaybetti.

Söz konusu durum ise insanlığın çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin ne gibi sonuçlar doğurabileceğinin küçük bir göstergesi olarak tarihteki yerini almış bulunuyor.

En son 2009 yılında görülmüş

Avustralya Çevre ve Enerji Bakanlığı’ nın bu yıl yayınladığı rapor, ülkenin tehlike ve tehdit altında olan türlerini korumak için bir bilgilendirme amacı güdüyor. Aynı rapor; 2009 yılından beri görülmeyen Bramble Cay sıçanını da tehlike altında olan tür kategorisinden, soyu tükenmiş tür kategorisine yükseltmiş.

Küçük bir adada yaşamış olan bir kemirgenin yok oluşu tüm türlerin ortadan kalkacağı anlamına gelmese de söz konusu gelişme, gezegen üzerinde yarattığımız geri döndürülemez tahribatın acı bir anımsatıcısı olarak hafızalarda yer edecektir.

Editör / Yazar: İsa EKİCİ

Kaynak: https://blogs.scientificamerican.com/extinction-countdown/climate-change-claims-its-first-mammal-extinction/

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    Çin’de 518 milyon yıllık binlerce fosil bulundu

    Hubble, dünyadan 56 milyon ışık yılı uzaklıktaki Messier 49 Galaksisi'ni görüntüledi