İnsanlığın Yok Olma Yoluna Gitmesinin Beş Yolu.

Dünya’da yaşayan her türden 99’unun nesli tükendi. bu bizi endişelendirmeli mi? İşte insanlığın yok olma yoluna gitmesinin beş yolu.

Sentetik Virüs

Grip – A virüsü © Getty Images

Çiçek hastalığı, grip, koronavirüs, HIV ve Ebola gibi doğal virüslere ilişkilendirilmiş milyonlarca ölümle, uzmanların tasarlanmış bir virüsü insanlar için temel varoluşsal tehditlerden biri olarak görmesi şaşırtıcı değildir.

İlk sentetik virüs 2002 yılında oluşturuldu ve çevrimiçi olarak mevcut 3.000’den fazla virüsün genomları ile kasıtlı olarak serbest bırakılması sadece bir zaman meselesi olabilir.

Yapay Zeka

Yapay zekanın türlerimiz üzerinde derin etkileri olacak © Getty Images

Uzmanlar önümüzdeki birkaç on yıl içerisinde insan kadar akıllı bir yapay zekaya ulaşacağımızı tahmin ediyorlar.

Ama burada bitmeyecek: yakında Al çok daha akıllı olacak ve düşüncesini bir köpeğin bizimkini anlayabileceğinden daha fazla anlayamayacağız.

Muhtemel sonuç? Ölümsüzlük, eğer dijital hizmetçimizi doğru hedeflere odaklayabilirsek. Ya da yok olma, eğer yapamazsak.

İlginizi çekebilir: Yapay Zeka Nedir? Faydaları ve Riskleri Nelerdir

Nükleer Kıyamet

Nükleer bir kış, gezegendeki çoğu yaşama belirli bir son verir. © Getty Images

Nükleer silahlı ülkelerin sayısı giderek artıyor. Herhangi bir önemli nükleer silah değişimi, Güneş’i engelleyen bir süper volkanın patlamasıyla benzer bir etkiye sahip olacaktır.

Nükleer bir kış, radyoaktif bir serpinti ile birleştiğinde, eski Sovyet lideri Nikita Kruşçev’in bir zamanlar dediği gibi ‘’yaşayanların ölüleri kıskanacağı’’ bir dünyayla sonuçlanacaktı.

İlginizi çekebilir: Nükleer savaş çıkarsa ilk birkaç saatte 10 milyon kişi ölecek

Antibiyotik Direnci

Salmonella Typhi gibi bakteriler antibiyotik ilaç üretme kapasitemizin ötesinde gelişmeye devam edecek © Getty Images

1928’de penisilinin keşfi dünyayı değiştirdi: bir enfeksiyon artık bir ölüm cezası değil, küçük bir rahatsızlıktı. Ancak, et endüstrisinin sağlıklı hayvanlara rutin antibiyotik enjeksiyonlarına olan düşkünlüğü ile birlikte aşırı antibiyotik reçetesi en güçlü ilaçlarımıza bağışıklığa sahip olan artan sayıda süper böcek üretti.

İlginizi çekebilir: Pentagon virüs yayabilen böcek ordusu kuruyor “Müttefik Böcekler”

Antibiyotik direnci haklı olarak günümüz bilim insanlarının çoğunu korkutuyor. Kullanımımızı ölçeklendirmeden veya yeni ilaç kaynaklarını keşfetmeden, kötü eski günlere hızlı bir şekilde geri döneceğiz.

İlginizi çekebilir: Antibiyotik direnci küresel ısınma kadar büyük bir tehdit

Volkan Patlaması

Bir süper volkan patlaması insanlığın sonunu getirebilir © Getty Images

Yellowstone’un altındaki gibi süper bir yanardağ patlaması, Güneşi engelleyecek, Dünya’yı bir buzul çağına gönderecek ve yol boyunca çok sayıda türün tükenmesine neden olacak kadar kül pompalayabilir.

Güneş’in enerjisi neredeyse tüm doğal süreçleri yönlendirmeden, insanların dayanma olanağı azdır.

Yazar: Burak ŞEN

Yoruma kapalı.

Bir yorum

Örümcekleri zombiye dönüştüren yeni bir yaban arısı keşfedildi

Büyük İskender Canlı Mı Gömüldü ?