İnsanoğlu Farklı Evrilseydi Nasıl Görünürdü?

İnsanların gelişimini etkileyen faktörler farklı olsaydı neler olurdu hiç düşündünüz mü? Mesela çevresel koşullarımız daha baskın olsaydı veya atalarımız başkaları olsaydı? Artık fiziksel görünümümüz bizlere doğal ve normal geliyor. Bu listede insanların gelişiminin farklı olması halinde sahip olabileceği 10 organı göreceğiz.

10. Mükemmel İnsan Vücudu

Canlıların fiziksel değişiklikleri bir anda olmuyor. Ortam aniden değiştiğinde bile, hayatta kalabilmek için gerekli fiziksel adaptasyonların gerçekleşmesi binlerce veya milyonlarca yıl alabiliyor. Atalarımızın daha doğal ve ilkel olarak yaşadığı zamanlarda geliştirilen fiziksel özelliklerin çoğu eskimiş durumda.

Şimdi ise bilim insanları, şehir toplumlarında hayatta kalabilmek için farklı adaptasyonlara ihtiyacımız olduğunu düşünüyor. “Mükemmel insan vücudu” ismini verdikleri bu tasarının en dikkat çekici özelliği gövdesindeki tuhaf cep. Ayrıca kör noktaları gidermek için gözler daha büyük ve kulakların en küçük sesleri bile duyabilmesi için daha sivri. Bacakları daha hızlı koşabilmek ve vücut ağırlığını daha iyi desteklemek için daha kısa.

9. Araba kazalarından kurtulmak için uyarlanmış insanlar

Bilim insanları taşıt araçlarının doğamıza uygun olmadığını düşünerek, insan doğasını taşıtlara göre uyarlamış. Trafik kazalarından zarar almayacak şekilde tasarlanan Graham’ın en büyük eksikliği estetiklik. Graham, çiziklere ve küçük kesiklere dayanıklı kalın bir cilde sahip. Ayrıca kulakları ve burnu ani darbelerden korumak için düz ve yağ kaplı bir yüzü var.

Beyni bizimkiyle aynı olsa da kafatası kaza sırasında çarpışma kuvvetini emmek için daha büyük, daha kalın ve yumuşak dokularla doludur. Graham’ın boynu yok, çünkü boyun kazalarda kolayca kırılır. Graham’ın kaburgaları, ekstra meme uçları gibi çıkıntı yapan ve hava yastıkları gibi darbeleri emen doku torbaları ile kaplanmıştır.

Bacaklarının kemikleri, Graham’ın kaza mahallinden hızlı bir şekilde kaçmasını sağlayan “yaylar” olarak işlev görecek şekilde değiştirildi. Ayrıca, Graham’ın dizlerinin serbestçe dönmesini sağlayarak bacakların bu noktada kırılmaması sağlandı.

8. Buz Adam

Gezegenimizin buzla kaplı olduğunu düşünelim. Belki bir asteroit etkisi atmosferi kararttı ve sıcaklık düştü veya iklim değişikliği yıkıcı seviyelere ulaştı. Her halükarda, insanlar aşırı soğuk veya kar fırtınasında hayatta kalabilmek için vücutlarında değişikliklere ihtiyaç duyacaklardı. Bu değişikliklerden bazılarının neler olabileceğini görelim.

Daha az güneş ışığı alan insanın vücudundaki D vitamini seviyeleri düşer. Bunu önlemek için, buzda yaşayan insanlar daha fazla UV ışını emebilmek için daha soluk bir tene sahip olacaklar. Ayrıca, bu insanların vücut kılları onları soğuktan korumak için daha fazla olacak. Bu koşullarda, insan vücudu daha uzun ve daha kaslı hale gelecektir.

Bu iklim türü için gereken diğer özellikler ise, her iki ayakta da pençe olmasıdır. Bu pençeler buz üzerinde daha iyi yürümeyisağlar. Aşırı soğuk koşullarda, bu yaratıkların sıcaktan korunmak için boyunların etrafında kalın bir yağ tabakası da oluşabilir.

7. Dinozor Vücut

Yaklaşık 66 milyon yıl önce, korkunç bir olay dinozorları Dünya’nın yüzünden sildi. Peki ya bu neslin tükenmesi gerçekleşmeseydi ve dinozorlar yaşamaya devam etseydi? Muhtemelen, bu hayvanlar gelişmeye devam edeceklerdi. Pek çok kurgu eseri, günümüz dünyasındaki dinozorları milyonlarca yıl sonra sadece birkaç değişiklikle anlatıyor.

Fakat gerçekte, durum böyle olmayacak ve görünümleri dinozordan daha insancıl olacaktı. Paleontolog Dale Russell’ın inandığı şey buydu. Geçen yüzyılda, dinozor cinsi Troodon cinsinin vücuduna kıyasla çok büyük bir beyni olduğu keşfedildi.

Bu, Troodon’un dikkate değer bir zekaya sahip olduğunun göstergesiydi. Bu nedenle, Russell, koşulların uygun olması durumunda bu hayvanın gelişmiş bir yaratığa dönüşme ihtimalinin yüksek olduğuna inanıyordu.1982’de, Russell, Dinosauroid olarak adlandırılan yaratığın yaşam boyu bir kopyasını oluşturmak için bir tahnitçi (hayvan postunu dolduran kimse)ile beraber çalışmaya başladı.

1,3 metre yükseklikte olan bu model, ataları Troodon’un yanında sürüngen görünümlü bir insansılık gösteriyor. Modelin beyin kütlesi gün geçtikçe arttı ve kafatasını da beyninin içine aldı. Bu ağırlığı taşıyabilmek için boyu kısaldı ve bir insan boyuna yaklaştı. Ayrıca boynun yeniden yapılanmasıyla düzleşti ve kuyruğunu kaybetmek zorunda kaldı. Russell’in bu modeli en çarpıcı formlardan biri.

6. Gerçek Marslılar

Mars gibi başka bir gezegende yaşamak zorunda olan bir tür geliştiğini varsayalım. O ortamda neye benzeyeceğimizi, hala insan şeklinde olup olmayacağımızı kesin olarak bilmemiz imkansız. Bilim insanları Kızıl Gezegen’de yaşarsak birkaç bin yılda nasıl görüneceğimize dair spekülasyonlar yapmışlar. Her şeyden önce, Mars’ta yaşayan insanlar bizden daha uzun olacaktı çünkü yer çekimi eksikliği, omurganın Dünya’daki kadar sıkışmasına neden olmayacaktı.

Ek olarak, bu tür bireyler daha kalın kemiklere ve daha büyük kafalara sahip olacaktır. [5] Güneş ışığının olmaması, Mars’taki insanların gözlerinin daha büyük olmasına neden olur. Kızıl Gezegen sürekli ölümcül radyasyonla bombalandığından, derileri havuçlara benzer UV ışınlarına dayanıklı bir pigmentle kaplanacaktı. Sonunda, Marslılar gelecekte turuncu bir cilde sahip olacaktı.

5. Kuş İnsanlar

İnsanlar ve kuşlar birbirinden yapı olarak çok farklıdır. Ancak insanlar yerine kuşlar baskın tür olarak gelişseydi neler olurdu? İnsanla kuş arası bir melez. Peki bu “kuş insanların” şu andaki görünümümüzle karşılaştırıldığında ne gibi farklılıkları olacak? İlk olarak, kuş insanlar tüylerle kaplanacaktı. Aynı zamanda, kuş insanın oyuk kemikleri, dişleri çok az olurdu olurdu ve kasları insanlardan çok daha hafif olurdu.

Aksi takdirde, “kuş insanlar” uçamayacak kadar ağır olurdu. Bununla birlikte hem insan beyni hem de uçuş mekanizması çok fazla enerji tüketir. Öyleyse kuşçu her iki erdeme de sahip olamazdı; uçmak ve akıllı olmak arasında seçim yapmak zorunda kalacaktı. Her ne kadar bu durum imkansız olsa da bilim insanları kuşların genetik kodunu deşifre etikten sonra insan embriyolarına kanat yerleştirebileceklerine inanmaktadır.

4. Denizaltı İnsanları

Su altında yaşamak istiyorsak, çok fazla fiziksel değişime ihtiyaç duyarız. Neyse ki bizim için bilim insanları, insanların bir sualtı dünyasında yaşamasının birkaç yolunu tasarlamışlar. Gözlerimiz, tıpkı kediler gibi düşük ışık koşullarında görmek için özel bir membran geliştirirdik.Ayrıca, suda daha hızlı hareket etmek için çok daha az vücut kılımız oluşurduk ve soğuğa dayanabilmek için daha fazla yağ depolardık.

Başka bir teori insanların web tabanlı olacağını söylüyor. Yüzerken daha fazla enerji tasarrufu yapabilmek için bacaklar balık kuyruğu gibi tek bir bacakta birleşir. Su altında yaşayan insanların kurbağa benzeri bir yüze sahip olması ve basit homurdanmalarla iletişim kurması bekleniyor.

3. Bitki İnsan

Bitki insanlar sizce neye benzerdi? Teoriye göre en dikkat çekici nokta vücudumuzun kloroplast ile kaplanması. Kloroplast bitkilerde fotosentezden sorumludur ve bitkiye yeşil rengini verir. Sonuç olarak, bir “bitki insan” yeşil bir cilde sahip olur. Bununla birlikte, fotosentez süreci hayatta kalmak için bize yeterli enerji vermeyecek, bu yüzden vücudumuz muhtemelen daha fazla güneş ışığı alabilmek için dallara ve yapraklara sahip olacaktı.

Bu arada, bitkiler gibi karbondioksit değişimi yapabilmemiz için cildimizin çok daha gözenekli olması gerekecekti. Aynı zamanda, insan beyni, vücudun enerjisinin büyük bir bölümünü tüketecekti. Bu nedenle, eğer insan bitkileri zekalarını korumak istiyorlarsa, mümkün olduğunca uzun süre güneş ışığının altında durmaları gerekirdi. Yani insansı bitkinin ömrü inanılmaz derecede sıkıcı olurdu.

2. Güçlü Yerçekimi Altında Güçlü İnsanlar

Dünyadaki tüm yaşam bu gezegenin yerçekimi seviyesine uyarlandığı için, daha güçlü yerçekimi olan daha büyük bir dünyada nasıl olacağımızı düşünmek ilginçtir. Yeni başlayanlar için, bazı fiziksel yönler değişmeyecekti. Yüksek yerçekimine adapte edilmiş insanlarda hareket için uzuvlar, görmek için gözler ve beslenme için bir ağız olmaya devam edecekti. Yüksek yerçekimli bir ortamda, alçak bir seviyeden bile düşmek ölümcül olabilir.

Dolayısıyla karasal yaratıklar yere mümkün olduğunca yakın olmak isterdi. Yerçekimi yüksek olduğu için insanların kısa olmasını bekleyebiliriz ve şimdiki iki ayaklı duruşumuz artık verimli olmayacaktı. Bunun yerine, ağırlığı daha iyi dağıtmak için altı bacakla yürürdü. Aynı zamanda, tansiyon sorunu olacaktı. Çünkü yüksek yerçekimi koşullarında, kalp kan pompalamak için daha çok çalışmak zorunda kalacaktı. Bu nedenle, bu tür koşullara adapte olan insanların beyne daha yakın olan daha güçlü kalpleri olması muhtemeldir.

Daha güçlü yerçekimi koşullarında yaşayan insanların en belirgin özelliği daha yüksek kemik ve kas yoğunluğuna sahip olmaları olacaktır. Kemikleri vücut yapısını desteklemek için daha kalın olacaktı ve kasları çok çaba harcamadan hareket edebilmek için daha büyük olacaktı. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar ayrıca, bu aşırı çevrede yaşayan insanların Dünyadaki insanlardan çok daha az miktarda vücut yağına sahip olacağını gösteriyor.

1. Vakum

Diğer gezegenlerde yaşamayan insanların nasıl görüneceğini gördük. Peki bir sonraki adım ne olurdu? Aslında, nihai adım, yaşam için en düşmanca ortam olan uzay boşluğunda yaşamaya adapte edilmiş insanlar olacak. Uzay aracını doğrudan yörüngede inşa etmek için, vakumorf denilen insansı varlıkları yaratacağız. Bu varlıklar, yerçekimi olmadan ve herhangi bir özel koruma olmadan, boşlukta hayatta kalabilecekler.

Vakumorf’un gövdesi, iç organlarını basınç eksikliğinden korumak için sert ve hava geçirmez küre şeklinde bir kabuk ile kaplanacaktı. Ayrıca uzay gemisinin gövdesi üzerinde yürümek için ön ayakları olacaktı. Vakum, ekstra oksijen depolamak için üçüncü bir akciğer ve biriken karbondioksit ve diğer atıklar için dördüncü biri gibi yeni organlar geliştirirdi.

Editör / Yazar: Merve GÖKTAŞ

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    makak maymun iskeleti

    Dişi Makak Maymunlarının Doğum Sonrası İskeletlerindeki Değişim

    Neandertaller Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek