içinde ,

Instagram Beğenilerinden Kurtulmak Zihin Sağlığımız İçin Büyük Bir Fırsat Olabilir

Instagram, fotoğraf ve diğer paylaşım türlerinde beğenilerin sayısını gizlediğinde ne olacağını görmek için Avustralya ‘da ve başka ülkelerde bir sosyal medya deneyi yapıyor. Bir Instagram hesabınız var, beğeni sayılarını sadece siz göreceksiniz ancak takipçileriniz göremeyecek. Kaç kişinin beğendiğini öğrenmek için beğenenler listesini sayması gerekecek.

Instagram Beğenilerinden Kurtulmak Zihin Sağlığımız İçin Büyük Bir Fırsat Olabilir

Deney şu anda altı ülkede gerçekleştiriliyor: Avustralya, Brezilya, Kanada, İrlanda, İtalya, Japonya ve Yeni Zelanda. Kanada ’daki dene yeni sonuçlandı.
Bu deney Instagram tarafından gerçekleştirilen cesurca bir hamle ancak şüphesiz tartışmalara son verebilecek bir uygulama. Çünkü sosyal medyanın gençlerin akıl sağlığına ve öz saygısına etkisi üzerinde gittikçe artan bir endişe ortamı var.

Instagram deneyi şöyle açıkladı:

Biz arkadaşlarınızın paylaşılan fotoğraflara ve videolara odaklanmasını istiyoruz, kaç beğeni aldığına değil.
Beğeni sayıları Instagram ve diğer birçok sosyal medya platformunun kalbi haline geldi. Bu rakamların gizlenmesi Instagram ’da maddi anlamda önemli bir düşüşe sebep olur mu?
Bir sürü beğeni almak altın bir yıldız almak gibi hissettirebilir. İyi iş yaptığınıza dair genel bir onay ya da fotografik becerileriniz veya yaratıcılığınız hakkında sizi tatmin edecek niceliksel bir geri bildirim. Aslında bahsedilen bu yeni sürümde de altın yıldızı alacaksınız ancak sizin için hazır olarak sayılmış rakamlar gözükmeden.

Instagram Beğeni sayılarından Kurtulmak Zihin Sağlığımız İçin Büyük Bir Fırsat Olabilir

Bununla birlikte beğenileri sayma işi sonucu zihinsel tepkilerimiz göz ardı edilemez. Sosyal medya tasarımı ‘sosyal karşılaştırmaya’ teşvik eder. Sizden daha iyi görünen, daha başarılı ve daha çekici olan bir sürü insan bulmak saniyelerinizi alır.
Sonuç olarak gençler çok kolay bir şekilde kendilerini yetersiz ve değersiz hissedebilirler. Yapılan ankette gençler, sosyal medyanın kendilerini arkadaşlarına daha yakın hissettirdiğini (% 78), daha bilgili (% 49) ve aileye (% 42) bağlı hissettiklerini bildirmektedir.
Yine de birçok genç, her zaman en iyi durumlarını(% 15) göstermek, bilgi yüklü(% 10), bunalmış(% 9) veya korku içinde(% 9) olduklarını göstermeleri gerektiğini düşünerek baskı altında hissettiklerini bildirmiştir. Bu pozitif ve negatif reaksiyonlar, o sırada kişinin belli bir düşüncede olmasına bağlı olarak görülebilir.

Yorumlar ‘yeni beğeniler’haline gelecek mi?

Kullanıcıların görmesine kapalı beğeni sayısı olduğu bir durumda, bu sefer de yapılan yorumların sayısı ve çokluğunun önemli hale gelmesi olasıdır. Elbette yorumlar yalnızca bir emojiden oluşabileceği gibi bir makale uzunluğunda olabilecek kadar çeşitli şekillerde oluşabilir. Ancak bu sistem de hala kullanıcıların duygularını ve öz saygılarını etkileyebilir. Özellikle de (beğenilerin aksine) yorumlar olumlu olduğu kadar olumsuz da olabilir.
Bir kısım grup ruh sağlığı gerekçesiyle bu deneyi alkışladı, bazıları ise deneyin amaçladığı mental farklılığı şimdiden hissettiklerini bildirdi.

Instagram Beğeni sayılarından Kurtulmak Zihin Sağlığımız İçin Büyük Bir Fırsat Olabilir

Bununla birlikte, insanlar kendilerinden istedikleri şekilde fayda sağlayamadıklarını anladıklarında potansiyel olarak Instagram kullanmaktan uzaklaşabilirler. Bu kural diğer sosyal medya programları için de geçerlidir.
Son olarak, bunun küresel bir marka tarafından dikkat çekmek için mi yapıldığı ya da başka bir nedeninin olup olmadığı da tartışmalar arasında.
Sosyal medya endüstrisi söz konusu olduğunda şüpheci olmak belki de doğaldır. Ancak bu, sosyal medyanın olumsuz zihinsel sağlık etkilerini hafifletmek için Instagram tarafından yapılan gerçek bir deneyse, o zaman değerli bir deneydir ve sonuçlar bazıları için çok faydalı olabilir. Umalım ki öyle olsun.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Sosyal Medyanın Çocuklar Üzerindeki 4 Olumsuz Etkisi!
Eylül Ayında Yarım Milyon İnsan 51.Bölge ‘ye Zorla Girmeyi Planlıyor
Teknoloji – Hafıza – Kültür
Editör / Yazar: Muhammed Ragıb ÇALIK
Kaynak: https://www.sciencealert.com/instagram-has-a-trial-to-hide-the-number-of-likes-in-the-hope-that-it-saves-self-esteem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum