İrlanda’da Yaşanan Bir Yangın Geçmişten İnanılmaz Bir Mesajı Ortaya Çıkardı

Şu anda Dünya’nın birçok yerinde garip yangınlar meydana geliyor. Bazı yerlerde bu yangınlar felaketle sonuçlanırken, bazı yerlerde yeni keşiflerin ortaya çıkmasını sağlıyor. 3 yıl önce yaşanan yangın Birleşik Krallık ve İrlanda’da Demir Çağı’na kadar uzanan tarihsel bir keşifin ortaya çıkmasını sağlamıştı. Ancak bu hafta İrlanda’da yanan bir bölgede ortaya çıkan keşif inanılmaz olarak nitelendiriliyor. Country Wicklow bölgesinde yaşanan yangında tamamıyla yeni, ancak daha modern bir keşfin ortaya çıkmasını sağladı.

Yangın sonrasında zemine oyulmuş şekilde İkinci Dünya Savaşı zamanından kalma bir yazı ortaya çıktı. Polis helikopteri tarafından kaydedilen görüntüde büyük harfle “ÉIRE” yazısı görüntülenebiliyor. Yangının söndürülmesinin ardından havalanan helikopterler zemine kazınmış olan yazıyı fark etti.

12 ile 6 metre büyüklüğünde olan yazı 2. Dünya Savaşı esnasında 80’in üzerinde işaretleyiciyle oyulmuş ve sonrasında 150 ton beyaz boyalı taş setiyle inşa edilmiş. Guardies Neutral Ireland’dan Michael Kennedy, yerel haber kanalı Dublin Live’a verdiği demeçte, “İşaretler, 1944 yazında ‘savaşan’ uçakları tarafsız bir ülke üzerinde uçtukları ‘konusunda uyarmak için Sahil İzleme Servisi tarafından inşa edildi.

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’nin talebi üzerine, yakındaki gözetleme görevlilerinin sayısı eklendi. Sonra işaretler hava seyrüsefer yardımcılarına çevrildi. Bu yardımla Amerikan bombardıman pilotları Atlantik’te gezindi” dedi. Geçen hafta bölge yanana kadar bu yazı onlarca yıldan beri gizleniyor.

İrlanda’nın doğu kıyısında bulunan bu yeni keşif, olağandışı bir durum olarak görülse de ülkenin 3 bin 200 kilometreyi bulan sahilinde buna benzer örnekler yer alıyor. İrlanda, Birleşik Krallık ile uzun süre devam eden bir bağımsızlık mücadelesi sonrası istediklerini elde etmeyi 1998 yılında başardı.

İkinci Dünya Savaşı esnasında ülke her ne kadar henüz bağımsızlık yolunca ciddi bir adım atamamış olsa da kendisini tarafsız ilan etmişti. Ancak İrlanda yine de müttefiklere sempati duyuyordu.

Bu nedenle İngiliz pilotların İrlanda hava sahasında uçmalarına izin verildi. Aynı zamanda İrlanda müttefik güçlerle sık sık istihbarat paylaştı. Er Ryan’ı Kurtarmak filmiyle özdeşleşen Normandiya Çıkarması’nda müttefiklerinin başarısında İrlanda istihbaratının büyük bir etkisi olduğu söylenmektedir.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Arılar Kışın Ne Yapar?

    Gerçek Hayatta Süper Güçlere Sahip 7 İnsan!