Isıyı Kullanılabilir Enerjiye Dönüştürmede Yeni Bir Yöntem Keşfedildi!

Farklı ülkelerden gelen bilim adamlarından oluşan bir ekip, ısıyı nasıl saklayabileceğimizi ve elektiriğe çevirebileceğimizin yeni bir yolunu keşfetti.

Bu keşif sayesinde artık araba egzozlarında, uzay roketlerinde ve endüstriyel çalışmalarda ortaya çıkan ısıyı daha verimli bir şekilde enerjiye çevirebilmek artık mümkün.

Isıyı Kullanılabilir Enerjiye Dönüştürmede Yeni Bir Yöntem Keşfedildi!

“Bundan böyle günümüzde üretebildiğimizden daha fazlasını üretebilmeliyiz.” dedi çalışmanın yardımcı yazarı Joseph Heremans. “Bu, şimdiye kadar herkesin imkansız olduğuna inandığı bir şey.”

Bu buluş, paramagnon (mıknatıs olmayan, ancak manyetik etkiye sahip tane) denen küçük parçacıkların üzerine kurulu. Önemli olan kısım burası çünkü mıknatıslar ısıtıldığında manyetik etkilerini kaybedip birer paramanyetik nesne haline gelirler.

Manyetik akış – bilim insanları buna “spin” der – magnon çekişli termoelektrik denen bir enerji türü açığa çıkarır. Bu keşfe kadar oda sıcaklığında enerji üretmek için kullanılamayan bir yöntemdi.

Joseph Heremans
Joseph Heremans

“Bir paramagnetin varsa ve onu ısıtırsan hiçbir şey olmaz, diye düşünürdük eskiden” dedi Heremans. “Ancak bunun doğru olmadığını farkettik.

Bulduğumuz şey ısı değişikliğinden elektrik üretmenin yeni bir yoluydu. Son 20 yıldır bildiğimiz termoelektirik çok yetersizdi ve çok az enerji sağlıyordu. Bu yüzden kullanımı pek de yaygın değildi. Keşfettiklerimiz, bu yöntem hakkında bilinen her şeyi değiştirecek.”

Mıknatıslar ısıdan enerji üretilmesinin önemli bir parçasıdır. Mıknatısın bir tarafı ısıtıldığında, soğuk kalan taraf daha fazla manyetik spin oluşturur ve bu da mıknatısın içindeki elektronları hareketlendirerek enerji açığa çıkarır.

Sıkıntı şu ki, bu mıknatıslar ısıtıldığında manyetik özelliklerinin çoğunu kaybedip paramagnetlere dönüşüyorlar. Heremans bunlara “Neredeyse magnet” diyor. Sonuç olarak, bu keşfe kadar kimse paramagnetleri enerji üretiminde kullanmayı düşünmedi çünkü onların enerji üretebileceklerini sanmıyorlardı.

Enerji elde etme

Araştırma ekibinin bulduğu şey ise, paramagnonların elektronları sadece saniyenin milyarda birinin milyonda biri (10-16) kadar itebilmesiydi. Ve bu süre, paramagnetlerin uygun enerji üreticileri olarak kullanılmasına yetiyordu.

Araştırmacılar bu teoriyi kanıtlamak için paramagnonların uygun koşullarda enerji üretip üretemeyeceğini test etmeye başladılar.

Buldukları şey, aslında paramagnonların gerçekten de elektronları hareketlendirmeye yetecek kadar spin ürettikleriydi. Ve bu enerji elde edebilmek için yeterliydi.

Ohio State Üniversitesi mezunu Yuanhua Zheng de bu çalışmanın bir parçasıydı. Bu araştırma, ABD Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı ABD Enerji Bakanlığı’ndaki ek araştırmacılarla birlikte gerçekleştirilmiştir ve Ulusal Bilim Vakfı, Bilimsel Araştırma Hava Kuvvetleri Ofisi ve ABD Enerji Dairesi tarafından desteklenmiştir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu İnanılmaz Cihaz, Güneş Enerjisi Kullanarak Deniz Suyundan Tuzun % 100’ünü Kaldırıyor!
Veriye Dayalı Bir Enerji Geleceği Yakındır (NEAR)
Dünyanın Yeni Kurtarıcısı: Nükleer Enerji
“QuarkFusion”, Nükleer Füzyona Göre Sekiz Kat Fazla Enerji Üretiyor

Çeviren Celal ÜSTEL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

çocuk gelişimi

Çocuk Gelişimi Nedir? Çocuğunuzun Gelişimi İçin Faydalı Bilgiler.

Dünya’daki bütün böcekler yok olsaydı ne olurdu?