İsrail’in uzay aracı Ay’a iniş denemesinin başarısız olduğu belirtildi

İsrail’in ilk Ay misyonunun yöneticilerinden biri, “Maalesef aracı indiremedik” diye açıkladı. Aracın iniş öncesinde Dünya’yla irtibatının kesildiği ifade edildi. Beresheet uzay aracı, 22 Şubat günü ABD’den fırlatılan Falcon 9 roketiyle Ay’a gönderilmişti. Saatte 36 bin km hız yapan araç, bir hafta önce Ay yörüngesine girerek İsrail’i, bunu başaran 7. ülke konumuna getirmişti.
NETANYAHU: 2-3 SENEYE KAZASIZ BELASIZ İNERİZ
Başarısız denemenin ardından misyon ekibiyle görüşen İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, “İsrail uzay aracı Ay’a kazasız sağlam bir şekilde inecek. İki buçuk — üç yıl sonra. Bunu not edin” ifadelerini kullandı. Uzay aracının, iniş sırasında ana motorunda bir arıza meydana geldiği ifade edildi.

Geçtiğimiz Aylarda Gönderdikleri Uzay Aracı ve Özellikleri
Bu, özel sektör finansmasnıyla Ay’a ilk gidiş. Bugüne dek sadece ABD, Rusya ve Çin’in devlet kurumları Ay yüzeyine araç indirebildi. Bu, aynı zamanda İsrail’den Ay’a ilk yolculuğu idi.
Tevrat’ın Yaradılış bölümünün ilk sözü olan ‘başlangıçta’nın İbranicesi (Bereşit) ile adlandırılan uzay aracı, ABD’li mucit ve yatırımcı Elon Musk’ın SpaceX şirketinin Falcon 9 roketiyle uzaya gönderildi. 585 kilo ağırlığındaki uzay aracı, fırlatılmasından 34 dakika sonra Dünya’nın yörüngesine yerleşmişti.
Uzayda 6.5 milyon km mesafe kat ettikten sonra 11 Nisan’da Ay’ın Dünya’ya yakın yüzeyine inmeye çalışacaktı. İnerse bunu başaran 4. ülke İsrail olacaktı. fakat iniş sırasında ana motorunda bir arıza meydana geldiği ifade edildi.

Tümüyle özel bağışçıların finanse ettiği 100 milyon dolarlık projenin aracını, İsrail devletinin Hava Uzay endüstrileri (IAI) ile İsrailli kar amacı gütmeyen kuruluş SpaceIL inşa etti.
‘Israel To The Moon’ isimli sosyal medya hesaplarından ‘Beresheet’in maceralarını paylaşan SpaceIL, “Çocuklarımızın ve İsrail devletinin geleceği ile her şeyin mümkün olabileceği inancı için bize katılın ve Beresheet’e Ay yolunda şans dileyin” mesajını yayımlamıştı.
SpaceIL kurucularından Yonatan Winetraub Falcon 9’un ufukta yükseldiği an Cape Canaveral’da Ay’ın çıktığını belirtip “İsrail ilk aracını gönderirken Ay’ın çıkması son derece sembolikti” dedi.

ABD, Rusya ve Çin’in başarılı misyonlarının dışında Hindistan, Japonya ve AB’ninkiler dahil diğer birçok Ay’a inme misyonu başarısızlığa uğramıştı.
‘Beresheet’ten 50 yıl önce, Ay’da insan yürüten tek ülke olan ABD, Apollo programıyla 1969-1972 arası 6 insanlı misyon gönderdi. ABD ile Rusya’nın onlarca robotlu misyonu da var.
Kaynak: https://www.aljazeera.com/news/2019/04/israeli-spacecraft-beresheet-crashes-attempt-land-moon-190412005326447.html
https://www.timesofisrael.com/israels-moonshot-kicks-off-with-a-successful-launch/
https://news.yahoo.com/israeli-spacecraft-aims-history-landing-moon-175920202.html;_ylt=AwrXgSKLZG9czhMAFBPQtDMD;_ylu=X3oDMTEyaWw0MGZtBGNvbG8DZ3ExBHBvcwMxBHZ0aWQDQjY5NDZfMQRzZWMDc3I-
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Çinli bilim insanları, insan beyni genlerini maymunlara nakletti

Tazmanya Canavarı Hakkında 10 Gerçek