İşte Ay Hakkında Kolayca Kendinizi Çürütebileceğiniz Beş Efsane

Bu yılın ilk Süper Ay ‘ı 9 Şubat’ta gökyüzünü süsledi. Bir Süper Ay genellikle mümkün olan en büyük dolunay olarak tanımlanır. Bu aslında yarım yamalak  bir tanımdır. Gerçek şu ki, Süper Aylar hiç de büyük değillerdir. Ay ve Ay’ın gökyüzünde nasıl göründüğü ile ilgili sayısız yanlış anlama vardır.

İlginizi çekebilir: Gezegenimizin Daimi Yoldaşı: AY Hakkında Genel Bilgiler

İşte 5 örnek

Süper Aylar çok büyüktür

Bir gözlemcinin bakış açısından, bir Süper Ay en küçük olanından sadece yüzde 14 daha büyüktür. Bununla birlikte,normal bir Ay’ı ve Süper Ay’ı yan yana gözlemleseydiniz farkı anlayabilirdiniz.

GÖRÜNTÜ: Ekrandaki görüntünün boyutunu sağdaki küçük parmak küçük parmağınızın boyutuna gelecek şekilde ayarlayın. Sonra gökyüzünde gördüğünüz gibi Ay’ın büyüklüğünü elde etmek için görüntüyü kolların uzunluğunda tutun.

Ancak gözlerimiz gökyüzündeki nesnelerin görünen boyutlarını bir şeyle karşılaştırmadan yüksek hassasiyetle ölçemez. Ay aniden büyümez, bir ay boyunca yavaş yavaş büyür ve sonra küçülür.

Ay’ın karanlık bir tarafı var

Ay’ın bir karanlık tarafının olması tipik bir yanlış anlamadır. Hep aynı tarafın bize baktığını gördüğümüz için Ay’ın kendi ekseni etrafında dönmediğine inanırız. Fakat bu da doğru değildir. Aynı tarafı görüyoruz çünkü Ay, hem Dünya’nın etrafında dönüyor hem de bir kez kendi etrafında dönüyor.
Ay, Dünya’nın etrafında hareket eder ve döner. Şu anda Ay dönüyorsa ve Ay’ın Güneş’e bakan yarısı aydınlıksa, kesinlikle Ay’ın her tarafı bir ay içinde Güneş’i görecektir.

Dünya’nın gölgesi ayın evrelerine neden oluyor

Bir ay boyunca, Ay farklı aşamalar gösterir. Dünya’nın konumu göz önüne alındığında Ay’ın aydınlatılmış farklı taraflarını görüyoruz.
Nasıl olduğunu öğrenmek için, Ay’ı temsil etmek için duvara bir top koyun ve etrafında yürüyün.Güneş arkanızdayken, görünen tüm tarafların aydınlandığını görürsünüz.
İlerledikçe ve topla yüz yüze geldikçe Güneş artık sağınızdadır ve görünür tarafın yarısının yarım ay gibi aydınlandığını görürsünüz.

GÖRÜNTÜ: Bir kılavuz olarak, fazın gözlenen şeklini açıklamak için gölgeye neden olabilecek olası nesneler dahil edilir.

Top ve Güneş aynı yönde olduğunda, görünür tarafın hiçbirinin yanmadığını görürüz.
Ayrıca, Dünya’nın şeklini düşünerek Dünya’nın gölgesinin Ay’ın evrelerini oluşturamayacağını da kanıtlayabilirsiniz.
Ancak örneğin, bir yarım ay ile büyük ay arasında farklı bir şekle dikkat edin. Dünyanın gölgesi buna neden olmuşsa, gezegenin çok garip bir muz şekli olması gerekirdi.

GÖRÜNTÜ: Gölgenin eğriliğinin daima Dünya’nın yuvarlak gölgesine nasıl uyduğuna dikkat edin.
GÖRÜNTÜ: Bunlar, 28 Ocak 2020’de Venüs’ün ve genç ay hilalinin yakın zamandaki yakın karşılaşmasının üç farklı görünümüdür.

Ay güney gökyüzünde farklı hareket eder

Hilal şekli, Ay’ın büyüyor mu yoksa soluyor mu olduğunu ortaya koyar. Kuzey yarımkürede iseniz, hafızayı kuvvetlendiren “DOC” ile şekilleri hatırlayabilirsiniz.
Ay, sağ tarafa kavis çizerken bir D’ye benzediğinde, büyüyen Ay’dır. O gibi göründüğünde yuvarlak bir dolunaydır. Ve sola doğru kavis çizerken C gibi göründüğünde, küçülen bir Ay’dır.
Ancak, bu sıranın güney yarımkürede “COD” haline gelmesi için ters çevrilmesi gerekir. Bu farkı açıklamak biraz karışıklığa neden olabilir.
Çünkü özellikle Ay güney yarımkürede sağdan sola hareket ederken, kuzey yarımkürede açıkça soldan sağa hareket eder.
Kuzey yarımküreden güneye doğru ilerledikçe (veya tersi), Ay’a bakış açınız tersine döner. Ya da, koordinat sisteminizde, Ay ve yıldızlar baş aşağı dönüyor gibi görünür.

GÖRÜNTÜ: Nottingham’daki (büyütülmüş) yarım ay. Sağda gözlemci, Güneş’le doğrudan doğruya doğru Ay’a baktıklarından emin olmak için zorla geri eğiliyor.

Ay’ın hilali her zaman Güneş’e yönelmez

Ay’ın kavisli hilalinin daima Güneş’in yerini işaret ettiği söylenir. Ancak, Ay eğimi yanılsaması nedeniyle her zaman böyle görmeyiz. İki noktayı birbirine bağlayan bir çizginin (bu durumda ay ve güneş ışığının aydınlatılması) düz olması gerektiğini varsayarız.

Fakat bu noktalara küresel bir gezegende sabit bir yerden baktığımız için çizgi gerçekten kavislidir.
İki noktanın daha iyi bir perspektifini görmek için konumumuzu değiştirmek daha gerçekçi bir görünüm verir. Bunu, Güneş tam olarak sağınıza veya solunuza gelene kadar doğrudan Ay’a bakarken geriye yaslanarak yapabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Ayhan Mete GÜNAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Devasa Yeni Genom Çalışması, Kanserlerin Nasıl Oluştuğunun Gizemli Sırlarını Çözüyor

Dünya Çevresindeki Güçlü Bir Başlangıç Manyetik Alanının Kanıtı!