İşte dünyanın en büyük kuşu!

İngiltere’de bilim insanları ‘dünyanın en büyük kuşu’nun üç metre boyunda ve 800 kilogram ağırlığında nesli tükenmiş bir kuş türü olduğunu keşfetti.

Londra Zooloji Enstitüsü araştırmacıları yıllar süren çalışmaların sonucunda dünyanın en büyük kuşunun ‘Vorombe titan’ ismini verdikleri 3 metre boyunda ve 800 kilo ağırlığında olan nesli tükenmiş bir canlı olduğunu saptadı.

Şimdiye kadar Madagaskar’da yaşamış 400 kilo ağırlığında ‘fil kuşlarının en büyük kuş olduğu sanılırken yeni yürütülen araştırma sonucunda en büyük kuşun gene Madagaskar’da yaşamış ve nesli tükenmiş 800 kilogramlık bir kuş türü olduğu belirlendi.

Sözde fil kuşlarının Aepyornithidae ailesi geleneksel olarak Aepyornis ve Mullerornis olmak üzere iki cinse ayrılmıştır.

Dünyanın dört bir yanındaki müzeler tarafından toplanan yüzlerce fil kuşu kemiğinin büyüklüğünü ve şeklini titizlikle ölçme işine giren Hansford, en büyük kuşun bu cinslerin bir türünden özellikle büyük bir birey olacağını düşündü. Ancak verilerini bir küme analiz programına aktardıktan sonra Hansford, ikiden fazla büyük kuş ailesinin olması gerektiğini fark etti.

Hiç kimse bu dev kuşların neden 1.000 ila 1.200 yıl önce neslinin tükendiğinden tam olarak emin değil, ancak Hansford ve ekibi tarafından Eylül ayında yayınlanan farklı bir çalışma, bunda insanların da parmağı olduğunu öne sürüyor.

Science Advances’te yayınlanan bu çalışma, antik Aepyornis ve Mullerornis kemiklerinde 10.500 yıl öncesine kadar adada yaşayan tarihöncesi insanlar tarafından yapılan kasaplık ve avlanma ile uyumlu kesiklere dair kanıtlar gösterdi.

Londra Zooloji Enstitüsü’nden araştırmanın baş yazarı James Hansford, Vorombe titan’ın Madagaskar’da 1200 yıl öncesine kadar yaşadığını ifade ederek, bu büyük kuşun diğer kuşlar gibi bitki, meyve, tohum ve yaprakla beslendiğini ifade etti. Araştırmanın sonuçları “Royal Society Open Science” dergisinde yayımlandı.

Çevirmen: Uğur ÖRDEM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gizemli Voynich El Yazması’nın Kökeni Belli Oldu

Isaac Newton: 2060 yılında Hz. İsa dönecek ve kıyamet kopacak