Kıyamet Senaryolarında Sağ Kalmak İçin Sığınılacak Ülkeler

’28 gün sonra’ gibi kıyamet senaryolarına dayanan filmlerin gerçek olması halinde nerelere sığınmak gerektiği sorusuna bilim insanları yanıt buldu.

Yeni Zelanda’nın Otaga Üniversitesi küresel çapta salgınların yaşandığı felaket durumlarında hangi ülkelerin en güvenli yerler olduğunu ortaya koyan bir araştırma yayımladı.

Kıyamet Senaryolarında Sığınılacak Ülkeler
Kıyamet Senaryolarında Sağ Kalmak İçin Sığınılacak Ülkeler

Öte yandan, Yeni Zelanda liderlerinin ve bölgesinin yoğun sıkıntılı dönemlerinden kurtulabileceğini covid zamanı kanıtladı.

Ülke, pandeminin başlarında hemen hemen tüm gezginlere sınırlarını kapattı ve virüsün yayılmasını önlemek için ülke içinde sokağa çıkma yasağı uyguladı, ve işe yaradı. Yeni Zelanda’da COVID-19’dan sadece 26 kişi öldü ve bu, onu devam eden salgın sırasında dünyanın en güvenli yerlerinden biri haline getirdi.

İşte kıyamet senaryolarında sağ kalmak için sığınılacak ülkeler.

ADALAR GÜVENLİ

Araştırma kıyametvari hallerde hastalıkların taşınmasının zorluğundan ötürü en güvenli yerlerin adalar olduğunu ortaya koydu. Ancak her adanın yeryüzünün yeniden insan nüfusuna kavuşması için en elverişli yer olmadığını da belirledi.

KÜRESELLEŞME VE NÜFUS YOĞUNLUĞU RİSKİ ARTIRIYOR


Nüfus, konum, doğal kaynaklara erişim, siyasi ve toplumsal özelliklerin incelenmesine dayanan araştırmaya göre kıyametten kaçmak için en elverişli ülkeler Avustralya, Yeni Zelanda ve İzlanda.

İlk 10’da yer alan diğer ülkeler şunlar:

Malta, Japonya, Cape Verde (Yeşil Burun Adaları), Bahamalar, Trinidad ve Tobago, Barbados, Madagaskar.

Araştırmayı yayıma sunan bilim ekibinden Rick Wilson, insanların soyunun tükenmesine yol açabilecek bir salgın yaşanması ihtimalinin, nüfus yoğunluğunun ve küresel çapta birbiriyle bağlantlılık halinin artması ve biyoteknolojideki ilerlemelerden ötürü hiç olmadığı kadar yükseldiğini belirtti.

Wilson, böyle bir salgının insanların soyunu tüketmese bile insan potansiyeline kalıcı ya da geniş çaplı zarar verebileceğini söyledi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Ezgi SEMİRLİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ağrı algılayıcı organ

Memelilerde ağrı algılayıcı organ keşfedildi

Mıknatıslar Hakkında 9 Bilinmeyen Bilgi