İşte Koronavirüs (COVID-19)’ün Mikroskop Altındaki Görünüşü

Koronavirüs (COVID-19)’ün Mikroskop Altındaki Görünüşü. Kapsamlı bir sağlık korkusuna ve şimdiye kadar 1.000’den fazla ölüme neden olan koronavirüs yeni adıyla COVID-19 virüsü (resmi olmadan önce 2019-nCoV olarak geçiyordu) geçen yıl Aralık ayında keşfinden bu yana medyada geniş çapta yer aldı.

COVID-19 isim açılımı;Co’ korona, ‘Vi’ virüs ve ‘D’ hastalık anlamanı gelirken, salgın ilk olarak 2019 yılında tanımlandığı için ‘19’ ise yılını belirtmektedir. Ancak dünyadaki mikrobiyologlar bir aşı oluşturmak ve geliştirmek için virüsü kullanıyor olsalar da, bilim insanı olmayan pek çoğumuz bu yeni koronavirüsün nasıl göründüğünü hiç görmedik.

İlgili makale: Koronavirüs nedir? Koronavirüs’ün belirtileri nelerdir?

Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü (NIAID) Rocky Dağları Laboratuarları (RML), koronavirüsün tarama ve iletim elektron mikroskop görüntülerini piyasaya sürdü.

İşte Koronavirüs (COVID-19)’ün Mikroskop Altındaki Görünüşü

Yukarıda gördüğünüz şey, ABD’deki bir hastadan COVİD-19 virüsünü gösteren sahte renkli bir taramalı elektron mikroskobu görüntüsüdür; viral parçacıklar, mavi ve pembe renkli bir hücrenin yüzeyinden çıktığı için sarı renklidir.

Yukarıdaki görüntü bir transmisyon elektron mikroskobu ile kaydedilmiştir. Bu birincisi kadar sivri değil, ancak virüsün yüzeyindeki sivri uçları görebilirsiniz (bu, koronavirüsün adını verir ve ‘taç’ anlamına gelir).

SARS ve MERS Virüsüne Benzer

Bunlar size bir yerden tanıdık geliyorsa, bunun nedeni SARS ve MERS gibi çoğu koronavirüsün dışarıdan benzer görünmesi ve yumru kaplı küresel görünüme sahip olmalarıdır. Koronavirüs ailesindeki virüslerin genomlarında sadece küçük farklılıklar vardır, virüslerin üçü arasında sadece beş nükleotit farkı vardır. Yine de, insanlara bulaşma söz konusu olduğunda virüslerin oldukça farklı görünümleri olabilir.

İşte Koronavirüs (COVID-19)’ün Mikroskop Altındaki Görünüşü

Burada gördüğünüz görüntüler ortak ekip çalışmasının sonucuydu. Rocky Dağları Laboratuarları araştırmacısı Emmie de Wit virüsü temin etti ve mikroskopist Elizabeth Fischer görüntüleri üretti, görsel tıp sanatları ofisi de görüntüleri renklendirdi. Flickr’daki tüm seti burada görebilirsiniz .

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Ayhan Mete GÜNAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

66 Milyon Yıllık Dinozorda Bulunan Nadir Bir İnsan Hastalığı Bugün Bile Bizi Endişelendiriyor!

Sicim Teorisi, Herşeyin Teorisi Mi? – Bölüm 2