in

İsviçre’de “Değerli” Tarihi Eserler Bulundu

İki amatör arkeolog, İsviçre’nin Bern şehrinde 3500 yıllık altın saplı bronz el, hançer ve insan kaburgası buldu. Bu, elin Tunç Çağı’ndan kaldığı anlamına gelir. Arkeologlar, eski Mısır tarihinde bile buna benzer bir eser olduğunu hatırlamadıklarını, bunun Avrupa’da benzersiz olduğunu vurguladı.

Bronz el yaklaşık 500 gram ağırlığında. Kolunda ise altın bir bilezik bulunuyor. Bronz elin yaşı ise MÖ 1500-1400 arasındaki dönemde ve radyokarbon ile yapılmış. Bu amaçla, altın tabakanın ele doğal bitkisel yapıştırıcısı ile tutturulduğu analiz edildi.Dikkat çeken detay ise bilek seviyesinde oluşan oyuk. Araştırmacılar, bu elin bir heykele veya asaya ait olduğunu düşünüyor. Ya da bir proteze… Bu gizemin çözülmesi için incelemeler devam ediyor.

Bern arkeologları kazıları sırasında; yetişkin bir erkeğin kemiklerine, bronz süslemeli iğneye ve saç süsleri olarak kullanılmış olabilecek spirallere rastladı. Arkeologlar, Tessenberg Gölü’nün çevresi gömülen adamın ise yüksek rütbeli bir kişi olduğunu varsayıyor. Araştırmacılar buluntulardan daha fazla sır çıkarmak için çalışıyorlar. Bronz elin 14 Ekim 2018 tarihine kadar Biel’de Neues Museum’da sergileneceği açıklandı.
Kaynak: https://www.scientias.nl/mysterieuze-3500-jaar-oude-bronzen-hand-ontdekt-in-zwitserland/
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ

Makaleye Oy Ver!

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşte dünyanın en büyük kuşu!

Isaac Newton: 2060 yılında Hz. İsa dönecek ve kıyamet kopacak