İtalya’da Demir Çağı’ndan Kalma Gizemli Bir Savaşçı Mezarı Keşfedildi!

Arkeologlar yeni çalışmalarında, İtalya’da Demir Çağı mezarında savaş arabası kalıntılılarını buldular. Mezarda bronz bir kask, kilden yapılmış kaplar da mevcuttu. Savaş arabasının sahibinin cesedi ise çoktan gitmişti.

Defnedilme zamanında, büyük olasılıkla erkek olan kişi, savaşla alakalı mezarlık tanrıları temel alınarak yerden yükselen büyük bir toprak kütlesinin altına gömülmüş.

İtalya’da Demir Çağı’ndan Kalma Gizemli Bir Savaşçı Mezarı Keşfedildi!

Eğer bedeni (gövdesi) yüzeye yakın olsaydı “hayatta kalmak için küçük bir şansı olabilirdi.
Çünkü yıllardır süre gelen eşeleme (sabanlama) yüzey zeminindeki her şeyi (iz) ortadan kaldırırdı” diyor İtalya’’daki Bologna Üniversitesi’nde arkeolojik araştırma yöntemleri üzerine çalışan yardımcı Doçent Federica Boschi.

Mezar eşyalarının zengin olması, buraya gömülen kişinin yüksek bir statüye sahip olduğunu göstermektedir.
(Resim: © Fotoğraf Pierluigi Giorgi, telif hakkı Antiquity Publications Ltd.)

Beden eksik olsa da, 2.600 yaşında olan mezardaki hazineler bize bu gizemli adam hakkında çok şey gösteriyor diyor, Boschi. Kürtürel materyallerin olağanüstü bir şekilde toplanması, mezar sahibinin aristokrat statüsünün kesin ifadesidir diye ekledi.

Büyük dairesel hendek kalıntıları

Mezar, Nevola Nehri Vadisi’inde yeni bir spor kompleksi inşa etmeden önce araziyi araştırırken bulundu. Hava araştırması sırasında büyük dairesel hendek kalıntıları bulundu ve bunun üzerine Boschi ve meslek arkadaşları zemin üzerinde çalışmaya başladı.

Demir Çağı mezarında bulunan bronz kaskları temizlerken
(Fotoğraf kredisi: Pierluigi Giorgi, telif hakkı Antiquity Publications Ltd.)

İlk olarak, elektrik akımını yere aktaran ve akımın katıda akışında oluşan anormalliklerini inceleyen elektrik direncini kullandılar.

Ekip aynı zamanda manyetik etüt (Arkeolojide, manyetik araştırmalar arkeolojik eserleri ve özellikleri tespit etmek ve haritalamak için kullanılır.) kullanarak metal eserlerin yer altında aradı. Bu çalışmalar yeraltı bir şeylerin gömülü olduğunu bize söyledi. Arkeologlar kazmaya başladıktan kısa süre sonra, mezarı ve hazineleri buldu.

Mezar, M.Ö. yedinci yüzyılda, İtalya’nın Adriyatik kıyısı boyunca yaşayan Demir Çağı insanı olan Piceni kültürüne ait. Britannica Ansiklopedisine ve mezardaki eserlere göre “Piceni savaşçı bir toplum.”

İtalya’da Demir Çağı’ndan Kalma Gizemli Bir Savaşçı Mezarı Keşfedildi!

Boschi, Demir Çağı ‘ndan bu kadar zengin bir mezar bulmak “nadir bir olay” dedi. Mezar eşyaları ve bir zamanlar toprak höyüğü ile örtülmüş olması bir Piceni lideri, siyasi, askeri veya ekonomik güce sahip bir kişi olma fikrini ortaya atıyor diyor Boschi. (Piceni: Picentes veya Picentini adı, eski İtalya’nın kuzey Adriyatik kıyı ovasındaki Picenum nüfusunu ifade eder.)

Arkeologlar, mezardaki eserleri daha detaylı incelemeyi planlamaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Nurhatun ÇETİN

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Yeni keşfedilen bağışıklık hücresi evrensel kanserin tedavisine işaret ediyor!

    Fizikçiler Galileo ve Einstein’ın neden teorilerinde hata olabileceğinde ısrarcılar?