İtalya’da Eski Bir Volkan Harekete Geçti

İtalya’daki Campi Flegrei volkanının püskürmesinin üzerinden yaklaşık 500 yıl geçti. Elde edilen bulgular volkanın yeniden faaliyete geçtiğini doğrular nitelikte. Dev kaldera sisteminin gölgesinde yaşayan Naple bölgesinin 1.5 milyon sakini için, hemen bir patlama tehlikesi yok. Ancak bulgular, Campi Flegrei’ninsonuçta yıkıcı bir şekilde magma püskürtebileceğini gösteriyor.

Singapur’daki Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nden volkanbilimci Francesca Forni liderliğindeki bilim insanları, Campi Flegrei’de detaylı bir inceleme yürüttü. Volkan en son 1538 tarihinde 8 gün süren bir patlama yaşamıştı.

Bu püskürme nispeten küçük bir püskürme olsa bile yeni bir dağın doğması için yeterince güçlüydü. Volkanın asıl büyük yıkım getiren patlaması 39 bin yıl önce gerçekleşti. Volkan bu zaman diliminde iki büyük patlama yaşadı. Bu devasa patlamalar arkalarında büyük kalderalar bıraktı ve yaklaşık olarak 3.7 milyon kilometre kareye yayılan bir etki ortaya çıktı. Bu geniş alana tüf ve döküntüler yayıldı. Bu iki büyük patlama öncesinde ise 21 küçük patlama meydana geldi.


Araştırmacılar volkanın püskürttüğü magma tabakasından kalan kalıntıları inceledi ve daha önce meydana gelmiş olan patlamaların büyüklüklerini tespit etti. Yeni patlamanın hangi büyüklükte olacağı kesin olarak tespit edilemiyor. Elbette yeni bir patlama potansiyel olarak yüzlerce, hatta binlerce yıl uzakta olabilir. Dünyada aktif volkanların çevresinde 800 milyon insan yaşıyor. Bir volkanın büyük çaplı yıkıcı bir tesir göstermesi oldukça düşük bir ihtimal. Ancak böyle bir patlamanın gerçekleşme ihtimaline karşı bilim insanları araştırmalarını sürdürüyor.

Editör / Yazar: Tanya Djaziri Köksür

Kaynak: https://www.sciencealert.com/this-italian-supervolcano-looks-to-have-restarted-its-deadly-cycle-of-fire

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sahte Ay Tozundan Materyaller Üretildi

Türk bilim insanları gıda morfinlerini parçalayan enzim üretti