Japonya, Çığır Açan İnsan-Hayvan Melezleri Terimini Oluşturan Deneyi Onayladı

Yıllar süren planlamanın ardından, nihayet en tartışmalı bilimsel çalışmalardan birini gerçekleştirmeye istekli bir hükümetten onay aldı: insan-hayvan embriyo deneyleri. Dünyanın dört bir yanındaki birçok ülke bu etik temelli uygulamaları kısıtlar veya düpedüz yasaklarken, Japonya resmen bu meşhur Pandora ‘nın kutusundaki kapağı resmen kaldırdı. Bu yılın başlarında, ülke yalnızca hibrit embriyoların taşıyıcı hayvanlara nakledilmesini yasal hale getirdi.

İlgili makale: Japon Bilim İnsanları İnsan-Fare Melezleri Yaratmayı Planlıyor. İnsanlaştırılmış fare?

Tokyo Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi’nde kök hücre araştırmacısı olan Nakauchi, bir gün koyun ve domuz gibi hayvanlarda özelleştirilmiş insan organları yetiştirme hayalini takip ederek ülkeden ülkeye gitti.

Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri ‘ndeki nakil bekleme listesinde 116.000’den fazla hastayla Nakauchi, fikrinin yaşamları değiştirebileceğini umuyor.

Bu nihai hedef hala çok uzak, ancak araştırmasındaki bir sonraki adımın sonunda Japonya’daki bakanlık yetkilileri tarafından yeşil ışık verildi. 2014 yasağından bu yana hükümetin onayını alan ilk araştırmacı olan Nakauchi, kamuoyu anlayışı ve güveninin yetişebilmesi için işleri yavaştan almayı planlıyor. Nakauchi, “Derhal insan organları yaratmayı beklemiyoruz, ancak bu noktaya kadar edindiğimiz bilgi birikimine dayanarak araştırmamızı ilerletmemizi sağlıyor.” dedi.

İnsan kaynaklı kök hücrelerin sıçan ve farelerin embriyolarına enjekte edilmesi

insan fare
Japonya’daki araştırmacılar, insan hücrelerini fare ve sıçan embriyolarına nakletmeyi planlıyor. Yukarıda gelişmenin 11. Gününde bir fare embriyosu.
Credit: Shutterstock

Deneyler, insan kaynaklı kök hücrelerin sıçan ve farelerin embriyolarına enjekte edilmesiyle başlayacak ve bunların tümü genetik olarak manipüle edilmiş, böylece pankreas yapamayacaklardır.

Amaç, kemirgen embriyosunun, insan hücrelerini, kendisini bir pankreas yapmak için kullanmasıdır. Ve iki yıl boyunca, ekip, bu kemirgenlerin gelişme ve büyümesini izleyerek süreçteki organlarını ve beyinlerini dikkatle izlemeyi planlamaktadır. Ancak o zaman araştırmacılar aynı şeyi domuzlarla yapmak için onay isteyebileceklerdir.

Geçmişte insan-hayvan embriyoları oluşturulmuş olsa da – domuz-insan embriyoları ve koyun-insan embriyoları gibi – daha önce terimleri için gelişmeye asla izin verilmedi.

Bu tür araştırmaların en büyük korkularından biri, bu insan kök hücrelerinin gerçekte bir hayvanda nereye gittikleri ve enjekte edildiklerinde ne tür hücrelere girebilecekleri üzerine yoğunlaşmaktadır.

Nakauchi ve ekibi bu tedaviyi sadece pankreasla sınırlamayı hedeflemeye çalışırken, kemirgen beyinlerinin yüzde 30’undan fazlası insan olduğunu tespit ederse deneyi askıya alırlar. Bunlar, hükümetin “insanlaşmış” bir hayvanın ortaya çıkmasını önleme koşullarının bir parçası.

Ancak Nakauchi bunun olacağını düşünmüyor. Geçen yıl, Stanford’daki arkadaşları ve meslektaşları ilk insan-koyun embriyosunu başarıyla yaptılar. 28 gün sonra imha edilmesine rağmen, melez hiçbir organ içermiyordu ve çok az insan hücresi içeriyordu.

Nakauchi, “İnsan hücrelerinin yalnızca belirli organların oluşumuna katkıda bulunmasını sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

Çeviri: Ülkü Güngör

Kaynak: https://www.sciencealert.com/japan-just-gave-approval-for-scientists-to-work-on-human-animal-embryo-experiments

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    insan fare

    Japon Bilim İnsanları İnsan-Fare Melezleri Yaratmayı Planlıyor. İnsanlaştırılmış fare?

    köpekler

    Köpekler hakkında her şey: Köpekler ile ilgili 101 Gerçek bilgi