Japonya Uzay Çöpünü Temizliyor

Japonya Uzay Ajansı, 2016 yılının sonlarına doğru Uluslararası Uzay İstasyonu’nun göndermiş olacağı nakil aracı ile uzay çöpünün temizlenebilmesi için bir test uygulaması yapacak
Kyodo ajansına göre, Japonya Havacılık ve Uzay Ajansı(JAXA) uzaydaki çöpleri temizlemek için bir simülasyonun geliştirilmiş olduğunu belirtti.
Gittikçe büyümekte olan ve sorun teşkil etmeye başlayan uzay çöpünün ve çarpışmakta olan uydulardan kalan enkazın temizliğinin yapılabilmesi için oldukça düşük maliyette, basit bir yöntem oluşturmayı amaçlamış simülasyon, Kounotori’nin yolculuğu esnasında testi yapılacak.
JAXA’nın yer alan açıklamasında Koutonori’nin Dünya’dan 400 kilometre uzaklıktaki bulunan yörüngede yer alan UUİ’ye yükünün bırakılmasının ardından 380 kilometre irtifaya inmesiyle deney için yerleştirilmiş olan sahte uzay çöpüne 700 metrelik kablosu ile bağlanacağını aktardı.
uzay-coplugu
Koutonori, 20 kilogram ağırlığına sahip olan silindire benzer cihaz ile uzay çöpüne elektrik vererek, kuvvet uygulanmakta olan cismin, atmosfere doğru mu yoksa aksi yöndemi gideceği belirlenecek.
Sahte uzay çöpü, atmosfere girmesinden sonra tam anlamıyla yanarak yok olmuş olacak.
Koutonori, testin tamamlanmasının ardından elektrik aksamı ile temasını keserek, atmosfere giderek kendisini imha edecek.
Yaklaşık olarak 10 metre uzunluğunda ve 4,4 metre çapındaki Koutonori, 10,5 ton ağırlığına sahip, Nakil aracı 6 ton yük taşıma kapasitesinde bulunuyor, Koutonori’nin fırlatılmasından 5 gün sonrasında UUİ’ye varması hesaplanıyor.
Patlayan roketler ve işlevini yitirmiş olan uyduların çarpışması sonucu ortaya çıkmış olan parçacıklara, uzay çöpü adı verilmekte.