Japonya’da Dev Maden Keşfi

Teknolojinin gelişimiyle birlikte daha rahat bir yaşam ortamı yaratılırken; artan nüfus ve kaynak tüketimi sebebiyle oldukça sıkıntılı yılların bizi beklediği söyleniyor. Japonya’da keşfedilen maden oluşumu, bu soruna bir nebze çözüm olabilir.

Japonya’da keşfedilen bir madendeki çok nadir bulunan oluşumlar, yer küreye yüzyıllar boyunca enerji sağlayabilecek farklı elementler içeriyor.

Japonya’da rastlanan maden oluşumu, içerisinde bulundurduğu metalik elementler sayesinde yüzyıllar boyu enerji sağlayabilir.

Maddeye ilk bakıldığında tortullaşmış bir oluşum göze çarpıyor. Daha sonra yapılan analizlerin ardından, maddenin Dünya üzerinde bulunan en nadir elementlerin bir araya gelerek oluşturduğu bir kaynak olduğu öğrenildi.

Daha önceleri Çin’de de buna benzer madenler keşfedilmişti ve Çin, bu fırsatı çok iyi şekilde değerlendirerek kendisini teknoloji alanında söz sahibi bir konuma getirmişti.

Bu sayede kaynak sıkıntısı yaşamayan ülke, aynı zamanda uzun zaman boyunca maddenin yurt dışına ihracatını yapmayarak pazardaki fiyatları da istediği gibi belirtti. Japonya, bu keşfin ardından bir an önce madeni işlemek ve bu nadir elementlerden faydalanmak istiyor.

Japonya için eşsiz bir fırsat gibi görünen bu olay, aslında dünya için de harika. Çünkü, bu madenin en az 500 yıl boyunca enerji kaynağı sağlayabilecek.

Japonya’da doğal olarak Çin’in olduğu pozisyona gelmek istiyor fakat yetkililerin konu ile ilgili önlerindeki engeli nasıl aşacakları ise şu an için belirsiz.

Bu maddenin volkanik aktiviteler sonucu oluşmuş veya dünya oluşmaya başladığı zamanlarda olan patlamalar sonucunda meydana gelmiş olabileceği düşünülüyor. Bu sebepten dolayı da çok geniş alanlara yayılmış ve çıkarılması çok zor olan mucizevi enerji kaynağı için Japonya bir çözüm yolu arıyor.

Bu makalenin bir sürümü ilk olarak 2018’de yayınlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

"Somut Matematik" ile, öğrencilerin dikkat sürelerini arttırmak ve ezberciliğin önüne geçmek mümkün.

Günümüzde Yaşayan En Etkili 19 Bilim İnsanı