Japonya’da Maymunlar ve Geyikler Arasında Cinsel Münasebet Olduğu Ortaya Çıkarıldı

Türler arasında cinsel ilişki yaşanıp yaşanmadığına dair pek çok araştırma bilim insanları tarafından yapılıyor. Türler arasında cinsel ilişkinin yeni bir davranış olabileceği ortaya konuyor. Japonya’da meydana gelen türler arası cinsel ilişki görüntüsünde makak maymunlarının bu davranışı öğrendikleri düşünülüyor. Görüntülerde bir geyiğin sırtına atlayan makak maymunu, geyiğin sırtına cinsel organını sürtüyor.

Bu yılın başlarında Japon makak maymunu türlerinden birisi olan erkek Kar maymununun önce dişi bir Sika Geyiğinin sırtına atladığı ve burada cinsel tatmin yaşadığı gözlendi. Yakın ilişkili türler arasında cinsel ilişki yaygın olmasına rağmen, uzak türler arasında cinsel ilişki şimdiye tek sadece Antartika’daki fok balıklarının kral penguenlerle ilişkisi biçiminde gözlenmişti.

Bilim insanları bu yaşanan olayın sadece tek bir makak maymununa mı ait olduğunu ya da maymun toplumunda yaygın bir uygulama mı olduğuna dair araştırma yürütüyor.

Bilim insanları araştırma içib Osaka kentinin hemen kuzeyinde bulunan Minoo’da yaşayan bir makak maymunu grubunu izledi. 2014 yılından beri dişi maymunlar ile geyikler arasında cinsel birliktelikler olduğu ortaya çıkarıldı. Olgun erkekler tarafından seçilemeyecek kadar genç olan ergenlik çağındaki kadınlar geyiklerin üzerine atlayarak geyiğin sırtında kendilerini tatmin ediyor.

İki aylık süre boyunca araştırmacılar 5 genç maymunun 258 kez geyiklerin sırtında kendisini tatmin ettiğini ortaya çıkardı. Buradaki incelemelerde erkek maymunların geyiklerle teması ise gözlenmedi.
Maymunlar arasında yaygınlaşan bu cinsel davranış birkaç yıl öncesine kadar gözlemlenmiyordu. Bu durum da bilim insanlarının davranışın yeni olduğu sonucunu çıkarmalarını sağladı.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    Fizikçiler Beynin Nasıl Çalıştığına Dair 100 Yıllık Bir Varsayıma Geri Döndü

    150 Yıl Sonra İlk Kez Süper Mavi Ay Tutulması Yaşanacak