Japonya'da uçan arabanın deneme uçuşu yapıldı

Uçan arabalarımız nerede kaldı diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. 1985 tarihli ‘Geleceğe Dönüş’ (Back to the Future) filminde Michael J. Fox’un canlandırdığı Marty McFly’ın DeLorean’ını anımsatan uçan arabalar hayal olmaktan çıkıyor.
Elektrikli arabaların yollarda giderek daha çok görüldüğü şu günlerde uçan araba konusu son zamanlara dek sürekli hayal edilen ancak bir türlü ticari olarak gerçekleştirilemeyen bir projeydi. Japonya ‘da prototip uçan araba deneme uçuşu yapıldı.

uçan araba
Japonya’da uçan arabanın deneme uçuşu yapıldı

Kyodo ajansının aktardığına göre, devlete ait bilgi teknolojileri firması NEC AŞ ‘nin geliştirdiği elektrikli uçan arabanın prototipiyle bir dakikalık insansız deneme uçuşu yaptı.
Chiba eyaletindeki Abiko kentinde bir tesiste yapılan deneme uçuşunda, 148 kilogram ağırlığındaki araç, bir dakikalığına yerden 3 metre yükseldi. Uçuş ve konum belirleme için NEC ‘in geliştirdiği yazılımı kullanan prototipte 4 pervane bulunuyor. NEC yetkilileri, şirket olarak aracı üretmeyi düşünmediklerini ancak yazılımlarının geliştirilen uçan otomobilde kullanılmasını umduklarını aktardı.
Japonya ‘da Cartivator adlı mühendislik şirketi, aralarında Panasonic ve Toyota Motor ‘un da bulunduğu 80 kadar firmanın da desteğiyle uçan otomobil geliştirme çalışmalarını sürdürüyor. Şirket, 2026’da kitlesel üretime geçmeyi planlıyor.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Japonya uçan araba dönemine hazırlanıyor
2019 Teknoloji Alanında En Gelişmiş 10 Ülke
Önümüzdeki 50 Yıl İçinde Dünyayı Değiştirecek 5 Teknolojik İlerleme
Dünyayı Değiştirecek Futuristik Buluşlar ve Yeni Teknolojiler
Editör / Yazar: İsa EKİCİ
Kaynak: https://www.washingtonpost.com/technology/2019/08/05/flying-car-japan-hovered-above-ground-about-minute/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araştırmacılar, insan kalbinin 3D baskısına bir adım daha yaklaştı

Öldükten Sonra, Bu Genler Canlanıyor