Jüpiter’den 4 kat daha büyük 3 Yıldızlı Gezegen

NASA, gök bilimcilerin, Jüpiter’den 4 kat daha büyük olan ve üç yıldızı bulunan bir gezegen keşfedildiğini bildirdi. Yapılan açıklamada HD 131399Ab adıyla etiketlenen gezegenin 16 milyon yaşında olduğu tahmin edildiği, Güneş Sistem’inden yaklaşık 340 ışık yılı uzakta olduğu, Jüpiter’in 4 katı kütlede ve 580 santigrat derece sıcaklıkta olduğu kaydedildiği belirtildi.

Arizona Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Öğretim Üyesi ve NASA baş araştırmacılarından Dr. Daniel Apai ile Arizona Üniversitesi doktora öğrencisi Kevin Wagner, Şili’nin kuzeyindeki Avrupa Güney Gözlemevi’nin devasa teleskopuyla çalışırken yaptıkları keşfi bilim dergisinde yayınladılar.

Daniel Apai’nin belirttiğine göre doğrudan görüntülenen sayılı öte gezegenlerden HD 131399Ab ilginç dinamik yapılandırmasıyla da bir “ilk” olmakta. Gök bilimciler, “yeni gezegen, sistemdeki en büyük kütleli yıldızdan daha fazla uzak olsaydı, sistemin dışına atılırdı. Bilgisayar simülasyonlarımız bu tür yörüngenin istikrarlı olabileceğini gösteriyor. Fakat çok az bir değişiklik yapılınca çok kısa bir sürede istikrarsız olabiliyor.” yorumunu yapmaktalar.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Jupiter’in Manyetik Alanına Juno Uzay Aracı Girmeyi Başardı

    Uzayda Yeni Su Bulutu Keşfedildi