Jupiter’in Kutup Işıklarının Etkisi Bilinmeyen Bir Güç Tarafından Arttırıldı

Jüpiter hakkında her geçen gün yeni bir keşif yapılmaya devam ediyor. Bu dev gezegen bilim insanlarına öğrettiği gizemlere her gün bir yenisini ekliyor.

Kutup yıldızı ya da Aurora olarak tanımlanan ışıklar Jüpiter’de adeta büyüleyici nitelikte. Bu Auroralar Güneş sistemindeki en büyük kutup ışığı olma özelliğini taşıyor. NASA’nın Juno misyonu tarafından incelenen Jüpiter’den alınan yeni ölçümler, bu kozmik ışık şovlarının tamamıyla beklenmeyen bir güç kaynağı tarafından üretildiğini ortaya koydu.

Johns Hopkins Üniversitesi’nden baş araştırmacı Barry Mauk , “Jüpiter’de en parlak auroraları bir tür çalkantılı ivme sürecinden kaynaklanıyor” dedi. JUNO tarafından Jupiter’in kuzey kutbundaki enerji imzaları 160 bin kilometre saatten daha fazla bir hızla kaydedildi. Bu hızda cihazın kayıtları yapması sadece saniyeler aldı. JUNO bunu yaparak Jüpiter’in Auroral emisyonları arasındaki işlemleri doğrudan gözlemleyebildi.

Dünyada bulunan kuzey kutbu ışıkları Dünyanın manyetik alanında bulunan çizgiler boyunca yüzeye doğru hızlanan derin elektrik potansiyelleri sayesinde oluşuyor. Bu yüklü olan parçacıklar Dünya’nın üst atmosferinde yer alan gazlarla çarpıştığında, gaz molekülleri kutuplarda parlak, dönen ışık şovları üretiyor.

m16-122

JUNO uçuşları sırasında Jüpiterin atmosferinde bulunan elektronların 400 bin voltaja kadar hızlandığını ortaya çıkardı. Bu dünyadaki potansiyelden yaklaşık olarak 30 kat daha yüksek.
Farklı bir ifadeyle Jüpiter’in kuzey kutbundaki ışık şovları inanılmaz seviyede ve garip. Dünya’dakinden oldukça farklı bir düzeyde.

Bilim insanları yörüngeden sonra dumanlı silah olarak tabir edilen bir şey gördüler. Bu dumanlı silah sebebiyle verilerin manyetik alan içerisinde bulunan elektrik potansiyelleri enerjik bir sıraya doğru ilerledikçe kararsız hale geliyor ve rastgele türbülans dalgalanmalarına yol açıyor.
Bu dalgalar elektronları kendileri iterek parlak ışıkların meydana çıkmasına sebep oluyorlar. Bu şimdilik sadece bir hipotez. Bilim insanları Jüpiter’de bulunan bu parlaklığa neyin sebep olduğunu araştırmayı sürdürüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bilim, İnsan Beyninde Çok Boyutlu Evren Bulduğunu İddia Ediyor

İklim Değişikliğinden Korunmak İçin Los Angeles Caddeleri Beyaza Boyanıyor