Jupiter’in Manyetik Alanına Juno Uzay Aracı Girmeyi Başardı

NASA’ya ait uzay aracı Juno, Jüpiter‘İn manyetik alanı içerisine giriş yaptı.

Amerikan Uluslar Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Juno’nun, Jüpiter’in manyetik alanı içerisine giriş yaptığını ve misyonunu tam anlamı ile gerçekleştirmesinin 4 Temmuz Bağımsızlık Günü’ne yetiştirilmesi adına bilimin zorluk çektiğini açıkladı.

NASA tarafından 4 Temmuz gibi Jüpiter’in yörüngesine yerleştirmek için plan yapmış olduğu Juno’nun tarihi misyonu sebebi ile Los Angeles’taki Jet Propulsion Laboratory’de basın mensupları ile bir toplantı gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen toplantıda, Juno uzay aracının Jüpiter’in manyetik alanı içerisine girmiş olduğunu gösteren NASA yetkilileri, 4 Temmuz Pazartesi gününü büyük heyecan içerisinde beklemiş olduklarını söyledi.

juno-uzay-araci

Maliyeti açısından 11 milyar gibi oldukça yüksek bir rakama mal olmuş NASA’nın bu projesi kapsamında, Juno’nun Jüpiter’e varışının ardından ABD Bağımsızlık Günü 4 Temmuz’a yetiştirilmesi için bilimin mevcut sınırlarında artık zorlanma yaşadığını ifade ederek, uzay aracının riske atılmış olduğunu da ayrıca belirtti.

5 Ağustos 2011 tarihinde uzaya fırlatılmış olan basketbol sahası büyüklüğüne eş değer uzay aracı Juno’nun güneş sistemi içerisinde en büyük gezegen olan Jüpiter’in kozmik yapısını, ilk oluşum halini, iç yapısını ve atmosferinin tarihinde bir araştırma gerçekleştirecek.

Herhangi bir aksilik yaşanmaksızın her şeyin tüm istenilen düzeyde gitmesi durumunda Juno, 4 Temmuz tarihinde Jüpiter’e en yakın konuma ulaşmış olduğunda NASA’ya radyo dalgaları eşliğinde 3 kere bip sesi iletecek. Bu adı geçen sinyalin bilim adamları uzay aracını yavaşlatmasıyla Jüpiter’in yörüngesine yerleştirmesini sağlamış olacak.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Japonya Uzay Çöpünü Temizliyor

    Jüpiter’den 4 kat daha büyük 3 Yıldızlı Gezegen