içinde , , ,

Kadınlar Yaşlandıkça İkiz Doğurma Olasılığı Daha Yüksek Oluyor!

Yaşlandıkça İkiz Doğurma Olasılığı

Batı Avustralya Üniversitesi’ndeki araştırmacılardan oluşan yeni bir uluslararası iş birliğine göre kadınların embriyo yaşama süresi ile mücadeleye evrimsel bir tepkisi sonucunda 30’larına ulaştıktan sonra ikizlere gebe olma olasılıkları daha yüksektir.

Kadınların üreme dönemlerinin ortasında ikizlere gebe olma olasılıklarının daha iyi olduğu bilinmesine rağmen, bugün Nature Ecology and Evolution‘da yayınlanan araştırma bulguları, bu fenomenin arkasındaki evrimsel tarihi açıklamaktadır.

İlginizi çekebilir: 74 yaşında ikiz doğurdu. Peki bu nasıl mümkün oldu?

UWA Biyolojik Bilimler Okulu’ndan Doçent Joseph Tomkins, adet döngüsünün olduğu sırada iki yumurtanın aynı anda serbest bırakılması olan çift yumurtlamanın sıklığının kadın doğurganlığını korumak için evrimleştiğini söyledi.

İleriki yaşlarda ikizlerin sıklığında artış

hamilelik

Doçent Tomkins, “Çalışmalarımız, kadınlar yaşlandıkça embriyo yaşama süresi yaşa bağlı olarak azaldığı için iki yumurta bırakma olasılığının arttığını ileri sürüyor.” Dedi.

“Simüle edilmiş testler kullanarak, atalarımızdan bu yana evrimin iki yumurtanın serbest bırakıldığı ancak sadece tek bir çocuğun doğduğu bir senaryoyu desteklediğini görebiliriz. Ancak bu şekilde gerçekleşen hamilelikler üremeyi arttırmanın bir yolu değil. Bu ancak doğurganlık seçiminin bir yan ürünü olabilir.”

İlginizi çekebilir: Hamilelik Hakkında 10 Büyüleyici Gerçek Bilgi

Birçok ülke; yardımlı hamilelik teknikleri, gelişmiş beslenme ve çocuk doğurmanın ileriki yaşlara ertelenmesi sebebiyle son birkaç on yıl içinde ikizlerin sıklığında bir artış görmüştür.

UWA’dan Doçent Tomkins ve Fahri Araştırma Üyesi Robert Black, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki DePauw Üniversitesi’nden ve Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’ndan araştırmacılarla matematik modelleme kullanarak simülasyonlar yapmak için çalıştı.

Araştırmacılar, anne yaşı olan ikiz doğumların artış ve düşme düzenini hesaba katmak için kadınların çoğunluğunun her döngüde üreme yaşamlarının sonuna doğru iki yumurta bıraktığını söyledi. Ancak bunun sadece küçük bir kısmının ikiz doğurduğunu öne sürdü.

Doçent Tomkins,

“Bu araştırma, evrimsel geçmişimizin hala modern yaşamlarımızı nasıl etkilediğine dair önemli bilgiler sunuyor ve kadınlar çocuk yapmayı geciktirdikçe ikiz doğurma olasılığı artıyor.”

Muhammed Ragıb ÇALIK