in ,

Kaktüs Gerçekten Radyasyon Emici Özelliği Var Mı ?

Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı olan Prf.Dr. Murat Zencirkıran’ın yaptığı açıklamada, genel olarak dünya üzerinde kaktüs her türe sahip elektronik cihazların yaymış olduğu radyasyondan kişiyi koruma altına aldığı, televizyon ve bilgisayar gibi cihazların yanlarına bırakılması durumunda, bu cihazlardan yayılacak olan radyasyonun diğer bitkilerden daha çık emdiğine inanılmış olduğunun altını çizdi.
Ortaya atılan bu iddia 1990 yıllarında Doğu Avrupa ülkelerinden yayılmış olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi:
‘’ Kaktüsün elektromanyetik açıdan bir radyasyonu belirli bir seviyede absorbe etmiş olduğu doğrudur, ancak doğadaki her çiçek ve bitkinin fotosentez işlemini yerine getirebilmek için ortamda yer alan ışığın temel birimi olan fotonları, yani diğer bir değiş ile elektromanyetik kuvvetin bir kısmını radyasyonu belirli bir oranda emmektedir. Aslında bitkiler ortam içerisinde bulunan radyo dalgaları, görünür ışık, mikrodalgalar, kızılötesi ışınım ve morötesi ışınım oluşturmuş olduğu elektromanyetik radyasyonu belirli bir derecede emilim sağlayarak, bunu daha sonra havadan almış olduğu karbondioksitle birleşim yaparak kendisi için besin üretimi gerçekleştirir. Bitkilerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için ortam içerisinde yer alan ışığı yani elektromanyetik radyasyonu özümsemeleri gerekmektedir. Burada asıl olarak sorumuza yanıt bulmamız gerekli olan kaktüsün diğer bitkiler ve ya cisimlerden elektromanyetik radyasyonu emmede üstün düzeyde yeteneğinin olup olmadığı konusudur.’’
‘’Kavunun iyi bir radyasyon emici olması gerekir ‘’
Kaktüsün radyasyonu daha fazla emmiş olduğuna ilişkin tezleri ortaya atmış olanların, bu bitkide oldukça fazla su olmasını gerekçe göstermiş olduğuna dikkat çeken Zencirkıran, ‘’ Suyun iyi bir radyasyon absorbe edici kimyasal olduğunun gerçeklik payı vardır, fakat kaktüslerdeki su miktarı ortalama olarak % 88 civarındadır. Bu mantık ile yola çıkacak olursak içerik kısmında %90 üzerinde su yer alan kavunun daha iyi bir radyasyon emici olması gerekir’’ dedi.

Makaleye Oy Ver!

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bademciği Veya Apandisiti Alınan Kadınlarda Hamile Kalma Olasılığı Daha Yüksek

Hangi Lamba Tipi Böcekleri Daha Çok Çeker?