Kaliforniya’da Bir Genç, Beyin Yiyen Bakteri Yüzünden Öldü.

Kaliforniya’da kaplıca sularında yüzen genç erkek, 2 hafta sonra beyin yiyen bakteri yüzünden öldü. İşte Beyin Yiyen Bakteri hakkındaki gelişmeler..

Başka bir deyişle; sağlıklı bir genç erkek, baş ağrısı, kusma, ateş ve ölümcül olabilecek “değişmiş zihinsel durum” yaşadıktan sonra geçen Kasım ayında aciliyetle Güney Kaliforniya Hastanesi’ne götürüldü.

İlgili: Bakteri Nedir? Bakteriler, İnsan Sağlığını Nasıl Etkiler?

Kaliforniya’da Bir Genç, Beyin Yiyen Bakteri Yüzünden Öldü.

İlk olarak, yoğun bakım ünitesindeki doktorlar genç erkeği bakteriyel ve viral menenjit için tedavi etti. Entübasyon ve yardımcı solunum gerektiren solunum yetmezliği belirtileri göstermeye başladığında, doktorlar beynin şiştiğini gösteren bir BT taraması yaptı.

Omurilik sıvısının bir analizi, acımasız bir teşhisi doğrulayacaktı; Naegleria fowleri olarak adlandırılan (Yaygın olarak “beyin yiyen amip” adıyla bilinir.) nadir görülen fakat genellikle ölümcül olan bir amip.

Beyin Yiyen Bakteri, Beynin nadir görülen ve öldürücü bir enfeksiyon

Genç erkek teşhisten 12 gün önce, Güney Kaliforniya ’daki Hot Dich (Sıcak Hendek) olarak bilinen bir alandaki doğal kaplıca sularını ziyaret etmişti.

Uzmanlar; kaplıca, göl ve nehir gibi sıcak tatlı sularda yaygın olarak bulunan serbest yaşayan amip bakterilerinden kaptığını düşünüyor. N.fowleri vücuda, bir koku sinire geçtiğinde burun yolu ile girer.

Tek hücreli amip, beyin dokusunu bozar ve aynı anda ölümcül bir bağışıklılık reaksiyonunu tetikleyebilir. Bu da “beynin nadir görülen ve öldürücü bir enfeksiyonu” veya primer amibik meningoensefalit (PAM) olarak tanımlanır. Ve bu bakteriyi kapan kişilerin %97’sinin ölümüne sebep olur.

Kaliforniya’da Bir Genç, Beyin Yiyen Bakteri Yüzünden Öldü.

ABD’de yılda 8’den az vaka meydana geliyor ve 2006 ve 2016 arasında 40’tan az vaka rapor edilmiştir. 1962’den bu yana neredeyse her vaka ölümcül olduğunu kanıtlamıştır.

Çoğu zaman, kurban yaz aylarında ve sıcak eğlence sularına maruz kalan genç bir erkek olmuştur. Geçen yıl, ABD’de 69 yaşındaki bir kadının beyni “lapa”ya çevriliyorken, New Jersey’de 29 yaşında bir adam bir su parkını ziyaret ettikten sonra enfeksiyon yüzünden öldü.

2013 ’te, PAM teşhisi konulan 12 yaşındaki bir kız, terapötik hipotermi (tedavi amaçlı vücudu dondurma işlemi) ile birlikte miltefosin tedavisine başladı. Ve tam bir nörolojik iyileşme sağladı. Aynı yıl içerisinde, 8 yaşında bir erkek çocuk miltefosin aldıktan sonra PAM ’den kurtuldu. Ancak yaşanması muhtemel olan kalıcı beyin hasarına uğradı.

Onun vakasında, doktorlar vücut sıcaklığını normalin altına düşürmediler. 2016’nın yazında, 16 yaşındaki bir erkek çocuğa da PAM bulaştı ve 12 yaşındaki kız ile aynı süreçle tedavi edildi. O da tam bir iyileşme sağladı. Hayatta kalan bu üç vakada, hastalar hasta olduktan sonra, sadece birkaç gün içerisinde tedavi edildi.

Kaliforniya’daki genç erkeğe de miltefosin verildi lakin doktorların terapötik hipotermiyi tetikleyip tetiklemediği belli değil. Bu, 1971’den bu yana Kaliforniya eyaletindeki dokuzuncu, kaplıca suyuna maruz kaldıktan sonra yaşanan üçüncü vakadır.

Yüzme sonrası bulaşma nadir olsa da; CDC, insanların yüzerken bu riskleri göz önünde bulundurması gerektiğini belirtiyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Hümeyra DEMİRBAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Nükleer savaş çıkarsa ilk birkaç saatte 10 milyon kişi ölecek

Bilim insanları, soğuk algınlığını durdurmanın bir yolunu buldu.