Kanser Teşhisinde Yeni Yöntem

Son yıllarda bilim dünyasına büyük keşifler sunan Stanford Üniversitesi, kanser teşhisinde de yeni bir yöntem kullandı. Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden araştırmacıların yaptığı çalışmaya göre manyetik tel, bulunması zor tümör hücrelerini tespit etmek için hızlı ve etkili bir seçenek sunuyor.
Stanford’da profesör olan Sam Gambhir ve meslektaşları, domuzlar üzerinde manyetik tel yöntemini denediler ve iyi sonuçlar elde ettiler. Telin insan üzerindeki kullanımı onaylanırsa, tel koldaki bir damara yerleştirilecek. Tümörden gelen ve manyetik nanoparçacıklarla işaretlenmiş kanser hücreleri damarda yüzdüğü sırada, manyetik tel bu hücreleri kendisine çekecek. Böylece kanserli hücrelerin kandaki düzeyi de anlaşılmış olacak. Damara yerleştirilen tel, kandaki tümör hücrelerine yapışmak için tasarlanmış özel manyetik nanoparçacıklara sahip. Bu sayede tümörlü hücreler de manyetize edilmiş oluyor. 
Bu teknik, mevcut kanser teşhis yöntemlerinden 10 ila 80 kat daha fazla tümör hücresinin tespitini sağladı. Tekniğin bir diğer hoş tarafı, hastanın uygulanan tedaviye verdiği yanıtı, doktorlar da değerlendirebilir. Eğer tedavi işe yarıyorsa bu durumda tümör hücrelerinin ölmesi ve kandaki seviyesinin yükselmesi beklenir. Yani manyetik tel ile çekilen kanserli hücre sayısında artış olmalı. Özetlemek gerekirse; kanda yüzen kanserli hücreler, manyetik nanoparçacıklarla sarıldığında hücre, etrafındaki küçük mıknatısı tutar. Hücre-mıknatıs kompleksi damarda akarken manyetik çekim sayesinde tele tutunmaya zorlanır. Daha sonra tel damardan çıkarılır ve hücreler incelemeye alınır.
Pofesör Gambhir “Kanser hücrelerini emmekte iyi olursak, teli uzun vadede farklı uygulamalarda kullanabiliriz. Mesela tel bu şekilde kanser hücrelerini toplayan ve vücudun diğer bölgelerine yayılmasını engelleyen bir filtre olarak da değerlendirilebilir.” dedi.
Kaynak: https://scopeblog.stanford.edu/2018/07/16/scientists-use-magnets-to-detect
Çeviren: Kuzey KILIÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Maya Medeniyeti Neden Çöktü?

4.6 Milyar Yaşında Olan Meteor Parçası Bulundu