Kanserde Elektrik Alan Tedavisi

Günümüzün yaygın hastalıklarından olan kanserin tedavisi denildiği vakit akıllara üç tedavi yöntemi geliyor. Bu tedavi yöntemleri ise radyoterapi, cerrahi ve kemoterapi olarak biliniyor. Ancak son zamanlarda alınmış olan onaylar ve elde edilmiş klinik raporları göz önüne alınacak olursa, kansere karşı tedavi yönteminde elektrik alan tedavisi olarak yeni bir yöntemimiz mevcut.

Bu yeni geliştirilmiş olan elektrik alan tedavisi yöntemi şu ana dek kullanılmakta olan tedavi yöntemlerinden oldukça farklı konumda olmasının yanı sıra bir takım olaylarda elde edilmiş şaşırtacak kadar iyi dereceli sonuçlar ile beraber gün geçtikçe daha ön plana çıkmasına neden olmaktadır.

Normal şartlarda kanser tedavilerinde tedavi yaklaşımı, radyoterapi, cerrahi ve kemoterapi gibi tedavilerinin kombine edilmesinden meydana gelmektedir. Ancak elektrik alan tedavisi (Tumor Treating Fields,TTF) tedavi yöntemi ile ilgili olan bölgeye yerleşim yapılan elektrotların sayesinde kanser hücrelerinin üzerinde oluşturulmuş elektrik alanıyla tümör kontrolü ve iyileşmesini hedef alınmaktadır.

Uygulanmakta olan TTF tedavi yöntemi iki parametreyi temel almaktadır. Bunlar Dielectrophoresis ve Diopole alignment ‘dir. Elektriksel dipol, birbirlerine eşit konumda ve zıt olan yüklerin yan yana olması olarak tanımlanmaktadır. Dipol hizalaması da yüklerin belirli bir hizada yer almasını anlatmaktadır.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Kayıp Modül Philae Sonunda Bulundu

    Bilim İnsanları Nesli Tükenen Bir Kuşu Ölümden Döndürmek İstiyor