Kara Mizah Anlayışı, Yüksek IQ Belirtisi Olabilir

Hiç ciddi bir ortamda uygunsuz bir şakaya maruz kaldınız mı? Hiç kötü olduğunu düşündüğünüz bir şakaya güldünüz mü? Mizahtaki karanlık zevkiniz aslında yüksek bir IQ’unuz olduğu anlamına gelebilir.

Gülmeseniz iyi olur

İnternette rahatsız edici bir esprili video izledikten sonra küçük bir sırıtma utanç değildir. Ahlaksız bir mizah anlayışına sahip olmak, sapkın bir psikopat olduğunuz anlamına gelmez. Ocak 2017’de Bilişsel İşleme dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, kara mizahı anlamak yüksek zekanın göstergesi olabilir.

Araştırma, kara mizah anlayışına sahip olanların duygusal zekanın yanı sıra yüksek derecede sözel ve sözsüz zekaya sahip olduğunu buldu.

Kara Mizah Anlayışı, Yüksek IQ Belirtisi Olabilir

Çalışmada kullanılan kara mizah, “ölüm, hastalık, sakatlık veya savaş gibi konuları acı eğlence ile tedavi eden bir tür mizah” olarak tanımlanmış ve ” modern dünyanın saçmalık, duyarsızlık, paradoks ve zulmünü ifade etmek için kullanıldığını” belirtmiştir.”

Çalışma katılımcılarını test etmek için kullandıkları kitap, Uli Stein’ın “tüm tat sınırlarının ötesinde uçsuz, derin kara mizah” hakkında olan “Kara Kitap” idi. Çalışmanın katılımcılarına okumak için bir dizi kara şaka verildi (makalenin alt kısmında birkaçını okuyabilirsiniz) ve onlar hakkında birkaç soru sordular.
Bu sorular şakayı anlamanın ne kadar zor olduğunu, şakanın içeriğinden ne kadar şaşırdıklarını, şakanın kendileri için yeni olup olmadığını ve şakayı ne kadar ilginç bulduklarını içeriyordu.

Şakalardan en çok hoşlananlar, çalışma katılımcılarının arasında daha zeki ve eğitimli olma eğilimindedir. Çalışmanın arkasındaki araştırmacılar, kara mizahın yapımının, normal şakalar yapmaktan biraz daha fazla beyin çalışması gerektirdiğini öne sürüyor.

Özellikle araştırmacılar, belirli bir durumun tek bir şekilde çerçevelendiği, daha sonra esprili bir etki yaratmak için farklı bir çerçeveye kaydırıldığı “çerçeve karışımları” olarak adlandırdıkları bir fenomene dikkat çekti.

Bu “çerçeve harmanlama” eylemi, her iki çerçevenin konusu fesatken veya başka türlü tatsız olduğunda daha bilişsel kaynaklar gerektirmelidir. Çünkü bilinçli zihin aslında şakanın en can alıcı noktasına ulaşmak için bu hoşnutsuzluğun üstesinden gelmek zorunda kalacaktır.

Anladın mı? Anladın mı?

Kara Mizah Anlayışı, Yüksek IQ Belirtisi Olabilir

Kendinizi bir dahi olarak görmeden önce Chuck Palahniuk (Amerikalı yazar) ve Kurt Vonnegut’u(Amerikalı Hümanist yazar. ) sevdiğiniz için, sadece ortalama zekadaki insanların mizahı bu kadar iyi idare etmeyeceklerini aklınızdan çıkarmayın. IQ çan eğrisinin alt ucunda da çalışmada sunulan şakalara gülme eğilimi düşüktü.

Ancak kendinizi denemekten çekinmeyin. Çalışmada kullanılan bu şakaları anlıyor musunuz?

1. Ameliyathanede cerrahın açık bir gövdede bir kolu vardır. Başka bir cerrah durumu takım elbiseli bir adama şöyle anlatıyor:
“Otopsi bitti; sadece kol saatini arıyor.”
2. Şaşkınlıktan çenesini kaşıyan bir adam telefonu tutuyor.
Telefondan gelen ses: “Bu, Alzheimer hastaları için kendi kendine yardım derneğinin telesekreteridir. Konunuzu hala hatırlıyorsanız, lütfen bip sesinden sonra konuşun.”
3. Morgda, bir doktor yanında duran bir kadınla beyaz bir örtüyü vücuttan kaldırıyor.
Kadın onaylıyor: “Kesinlikle, bu benim kocam –
neyse, bu kadar beyaz elde etmek için hangi çamaşır tozunu kullandın?”

Bunlar da ilginizi çekebilir:

İnsanlara Diğer Canlılardan Daha Zeki Olduğunu Düşündürten Sebepler Nelerdir?

Çeviri: Çeviri: Ayhan Mete GÜNAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Başarılı Olmak İçin Bu Bir Numaralı Zihinsel Engeli Aşın!

Güneş Kaybolursa Ne Olur?