Karanlığın Hızı Var Mıdır

Bilim insanları ışığın hızının saniyede 300 milyon metreden biraz az olduğunu uzun zaman önce kanıtlamıştı.Işığın bir hıza sahip olması, karanlığında bir hızı olduğunu akıllara getirmesi mantıklı gözüksede, işin aslı böyle değildir.Karanlığın hızını tanımlamak mümkün olsa bile, bu tespit karanlığı açıklama şeklinize bağlı olacak.

Astrofizikçi Neill deGrasse Tyson’a göre karanlık, basitçe ışığın yokluğu olduğundan bir hızı yok. Tyson’un fikrine göre, karanlığın hızı düşüncesi, geçerli bilimsel tartışmalarda yeri olmayan şiirsel bir metafordan başka bir şey değil.

Karanlık kavramını genişletirseniz, kendine ait bir hızı varmış gibi görünebilir.Bir ışın demetindeki bir parça kumaşla oluşturulmuş karanlık bir noktayı düşünün. Bu karanlık nokta zifiri karanlık kriterini karşılamasa da, diğer ışıkla aynı hızda yol alıyor.Karanlığın hızı, ışığın güç kapandığındaki sönme hızını karanlığa eşitlerseniz aynı kalıyor.

Karanlık tabirini biraz daha genişletin ve kara maddenin hızını düşünün. Bu gizemli enerji evrendeki maddelerin %80’ini oluşturuyor. 2013’te yapılan bir araştırmada bilim insanları kara maddenin saniyede 54 metre hıza sahip olduğunu açıkladı. Bu da ışığa kıyasla daha yavaş demek oluyor.

Elbette, hareket etmeyi büyük oranda bırakıp evren boyunca galaksiler etrafında ışık halkaları oluşturmayı tercih ettiğinden kara maddenin hızı bu noktada teorik.Evren kurulurken, hızının saniyede 54 metrelik bir rakam olduğu tahmin edilir, bundan da karanlık madde günümüzde hareket içinde olsaydı bu hızla hareket edebileceği anlamı çıkarılır.

Son olarak karanlığın tanımını, ışıktan mahrum kara delikleri dahil etmek için genişletseydiniz ne olurdu düşünün. 2013 yılında araştırmacılar 3.2 milyon kilometre ölçüsündeki dev kara deliğin ışık hızının %84’ü kadar hızla döndüğünü saptadı.

Şevval KARA

Kemoterapi Nedir Nasıl Uygulanır?

Kömür Santralleri Ekonomik Olarak Anlam İfade Etmiyor