Karbondioksit 800.000 yılda görülmeyen, rekor seviyelere çıktı

Atmosferde türlerimizin gelişmesinden bu yana 800.000 yıldan bu yana çok fazla karbondioksit var. 11 Mayıs Cumartesi günü, sera gazı seviyeleri, Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin Hawaii’deki Mauna Loa Gözlemevi tarafından ölçülen milyonda 415 parçaya (ppm) ulaştı. Gözlemevindeki bilim insanları, 1958’den beri atmosferik karbondioksit seviyelerini ölçmektedir.

Ancak, buz çekirdeklerine hapsolmuş eski hava kabarcıkları üzerinde yapılan analiz türlerinden dolayı, 800.000 yıl öncesine ulaşan seviyelere dair veriler var. Buz çağlarında atmosferdeki karbondioksit seviyeleri 200 ppm civarındaydı.

NASA ‘ya göre, gezegenler arası dönemlerde 280 ppm civarındaydı. Ancak her hikayenin kendi kötü insanları vardır: İnsanlar fosil yakıtları yakmakta, bu da zaten sıcak bir gezegene fazladan bir örtü ekleyen karbondioksit ve diğer sera gazlarının salınmasına neden olmaktadır.

Birleşmiş Milletler Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli tarafından geçen yıl yayınlanan özel bir rapora göre, küresel sıcaklıklar 19. yüzyıldan bu yana yaklaşık 1.8 derece Fahrenheit (1 santigrat derece) veya sanayi öncesi zamanlara göre arttı.

Her yıl, Dünya havada yaklaşık 3 ppm daha fazla karbondioksit görüyor, diyor PennState Üniversitesi’nde seçkin bir meteoroloji profesörü olan Michael Mann.”On yıldan fazla bir sürede 450 ppm’yi geçeceğiz.”

Daha sonraki ısınma, gezegen üzerinde şimdiden değişikliklere neden oluyor – buzulları küçültüyor, mercan resiflerini ağartıyor ve diğer etkilerin yanı sıra ısı dalgalarını ve fırtınaları yoğunlaştırıyor.

Mann Live Science’ a verdiği demeçte, 450 ppm’ den yüksek karbondioksit seviyelerinin “iklimimizdeki tehlikeli ve geri dönüşü olmayan değişikliklere kilitlenmesi muhtemel” olduğunu belirtti.

Urbana-Champaign’ deki Illinois Üniversitesi Atmosferik Bilimler Profesörü Donald Wuebbles, “CO2 seviyeleri en azından bir sonraki on yıl boyunca artmaya devam edecek ve muhtemelen çok daha uzun olacak” dedi.

“Uzun vadeli artış insan kaynaklı emisyonlardan, özellikle de fosil yakıtların yakılmasından kaynaklanan emisyonlardan kaynaklanmaktadır.”

Bununla birlikte, bitkilerin solunum ritimlerini değiştirirken yıl boyunca dalgalanan karbondioksitin yıllık zirvesinin şu anda olduğunu belirtti. Yıllık ortalama değer 410 ila 412 ppm gibi olacak, dedi. Hala çok yüksek.

Michigan Üniversitesi Çevre ve Sürdürülebilirlik Okulu Dekanı, ” Rekorları kırmaya devam ediyoruz, ancak atmosferdeki mevcut CO2 seviyelerini en rahatsız kılan şey, şu anda Dünya’nın iklimindeki büyük devrilme noktalarının geçebileceği ‘tehlike bölgesine’ gittiğimiz yönünde “dedi.

“Bu, özellikle atmosferde olan metan dahil diğer sera gazlarının ilave ısınma potansiyelini hesaba kattığınızda geçerlidir.”

Overpeck Live Science’a göre, atmosferik karbondioksit seviyeleri, Homo sapiens gezegen üzerinde yürümeden önce, Antarktika Buz Tabakası’ndan çok daha küçüktü ve deniz seviyeleri bugünden 20 metreye kadar daha yüksekti.

“Böylece, yakında buz tabakası boyutundaki karşılaştırılabilir düşüşlerin ve deniz seviyesindeki karşılık gelen artışların önümüzdeki birkaç yüzyıl boyunca hem kaçınılmaz hem de geri döndürülemez olduğu noktada olabiliriz” dedi.

Küçük buz tabakaları, gezegenin ısınmasını daha da hızlandırabilir. “Sanki dolu bir silahla oynuyoruz ve nasıl çalıştığını bilmiyoruz.”

Editör / Yazar: Burcu AKIN

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Bilgisayar Yazılımı Asırlık Eski Matematik Yapbozunu Kırabilir

    Antibiyotik direnci küresel ısınma kadar büyük bir tehdit