Katar Üç Yeni Gezegeni Keşfetti

Katarlı bilim adamları tarafından üç yeni gezegenin keşfinin yapıldığı aktarıldı.

Katar resmi haber ajansı QNA tarafından yapılan haberde, Katar Çevre ve Enerji Araştırmacılar Enstitüsü Müdür Vekili Halid es-Subey başkanlığınca oluşturulmuş bilim adamlarının yer aldığı bir ekip İspanya, ABD ve Çin’de bulunan rasathanelerin çekmiş olduğu on binden fazla fotoğrafı tarama yapmasından sonra galaksi yıldızları etrafında dönüşlerine devam eden üç yeni gezegeni keşfetti.

Keşfi yapılan bu gezegenler kütlesel açıdan Sıcak Jüpiterler sınıfından olduğunu belirten Subey, gezegenlerdeki çapların Dünya’nın çapına oranla 12 ile 17 kat daha büyük konumda olduğu bildirildi.

katar-yeni-gezegen

Bu keşfedilen gezegenlerin ana yıldıza yakın durumda olması yüzeyindeki sıcaklığın bin 400 ile bin 700 olduğu aktarılırken, gezegenlerin kendi yıldızları yörüngesindeki turunu ise 1,8 ile 2,9 günde tamamladığı aktarıldı.

Bu gezegenlerin Güneş Sistemi’ne bin 400 ile bin 800 ışık yılı uzaklığında olduğuna dikkatleri çeken Subey, gezegenlerin Katar 3, Katar 4 ve Katar 5 olarak isimlendirilmesi konusunda Uluslararası Astronomi Birliği (İAU) ile anlaşma sağladıklarını belirtti.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Çin uzaya ‘Uzun Yürüyüş -7’ roketini gönderdi

    Sanal Gerçeklik Oyun Olmaktan Çıkacak