Katarakt Ameliyatı Olmanın Önemli Bir Getirisi: Yüzde 48 Daha Fazla Yol Güvenliği

Katarakt ameliyatının görüşü iyileştirmeye katkısı halihazırda bilinmektedir. İnsanlar ameliyat sonrası gördükleri renklerin canlılığına ve gece görüşündeki iyileşmeye hayli şaşırdıklarını söylüyorlar. Hatta bazıları, gözlüğe bağımlılıklarını azaltabiliyor.

Fakat bu iyileştirilmiş görüş kalitesini ölçmek mümkün mü?

Bunu bulmak için Avustralya’daki araştırmacılar, katarakt ameliyatı öncesi ve sonrasında hastaların görüşlerini test etmek için bir sürüş simülatörü kullandı.

Katarakt Ameliyatı Olmanın Önemli Bir Getirisi: Yüzde 48 Daha Fazla Yol Güvenliği

Sonuç olarak, ameliyat sonrası tehlikeli yaklaşma hallerinin ve kazaların yüzde 48 oranında azaldığını tespit ettiler. Araştırmacılar 12 Ekim’de çalışmalarını Amerikan Oftalmoloji Akademisi’nin 123. Yıllık Toplantısı AAO 2019’da sundular.

Göz merceğinin saydamlığını yitirmesiyle gelişen katarakt,yaşlanmanın normal bir sonucudur ve buna bağlı olarak yıllar geçtikçe kademeli olarak ortaya çıkar. Gelişen katarakt rahatsızlığının yaşa bağlı ortaya çıkan diğer görme değişikliklerinden ayırt edilmesi bazen zorlayıcı olmaktadır.

Görüş alanınız kısalabilir, gördüğünüz renkler matlaşır ve parlak ışık hüzmeleri geceleri görmenizi zorlaştırır. 80 yaşına geldiğimizde, yaklaşık yarımız katarakttan muzdarip olacağız.

Katarakt Ameliyatı Olmanın Önemli Bir Getirisi: Yüzde 48 Daha Fazla Yol Güvenliği

Katarakt ameliyatıyla saydamlığını yitiren göz merceği, yapay bir mercekle değiştirilir. Ameliyat düşük riskli, hızlı ve etkilidir. Ama bu durumla karşılaşan herkes derhal ameliyat olmaz.Ameliyat kararı alınırken, kataraktın günlük yaşam etkinliklerine ne kadar etki ettiği değerlendirilir.

Oftalmologlar tipik olarak daha yoğun kataraktlı gözden başlayarak, gözleri sırasıyla ameliyat ederler. İlk ameliyat şayet başarıyla sonuçlanırsa, bazen ikincisine gerek duyulmaz ya da bu ikincicerrahi girişim ertelenir.

Buna karşın, birçok kişi ikinci göz ameliyatını da olur. Bu sayede;derinlik algısı gelişir, görüş netleşir ve sürüş kolaylaşır. Katarakt ameliyatı olmanın hastanın yaşam kalitesini ne ölçüde iyileştirdiğini daha iyi anlamak içinTıp Doktoru Jonathon Ng, 44 hastanın katarakt ameliyatı öncesi ve sonrası sürüş performanslarını test etti.

Sürüş simülatörü;

hız limitleri, trafik yoğunluğu, kontrolsüz kavşaklar ve yaya geçitleri değişkenlerini değerlendirdi. Hastalar, ilk ve ikinci ameliyatlarından sonra sürüş simülatörü aracılığıyla yeniden teste tabi tutuldu. Bulgulara göre ilk katarakt ameliyatından sonra tehlikeli yaklaşma halleri ve kazalar %35 oranında azaldı; ikinci ameliyatı takiben ise, bu oran %48 olarak belirlendi.

Doktor Ng, görme keskinliğinin (bir kişinin göz tablosunu iyi görme derecesi) bir kişinin sürücülüğe uygunluğunu tespit etmek için kullanılan önemli bir yöntem olmasının yanında, tek başına eksik olduğunu söyledi ve sözlerinin devamında:

“Görme kalitesi de bunun yanında önemli bir göstergedir.Gelişmiş kontrast duyarlılığı ve daha iyi bir gece görüşü de yolda sürücülerin güvenliğini artıran etmenlerdendir.”dedi.

Doktor Ng,

“Avustralya ve diğer ülkelerde, katarakt tanısı konulduktan sonra insanlar devletin karşıladığı katarakt ameliyatını olmak için çoğu zaman aylarca beklemek durumunda kalabilir. Bu sonuçlar, katarakt ameliyatını zamanında olmanın yaşlı sürücülerde güvenliği,sürekli bir hareketlik halini ve etkinlik bağımsızlığını muhafaza etmedeki önemini vurgulamaktadır.”diye konuştu.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Özgür ÜLKER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Peter Pan Sendromu nedir? Belirtileri ve Sebebleri

Poşet Çaylar Çayımızı Milyarlarca ‘Mikro Plastik’ ile Dolduruyor