Kedi Maması Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Kriterler

Kedilerimizin bakımı diğer evcil canlılardan daha basit olabiliyor. Köpek dostlarımız gibi çok fazla alana ihtiyaç duymamaları, başlarına buyruk olmaları, her zaman ilgi istememeleri gibi birçok etken mevcut. Ancak patili dostlarımız için en önemli etkeni biz belirliyoruz, o da kedi maması. Kedi bakımında en önemli konu kedi maması seçimidir. Kedimizin sağlıklı kalabilmesi ve enerjisini koruyabilmesi için en kaliteli şekilde beslenmesi gerekiyor.

Aynı zamanda hepimiz kedilerimizi en sağlıklı şekilde yetiştirmek isteriz.

Bunun en kesin yolu yüksek kaliteye sahip, doğal mamaları tercih etmektir. Bu seçimi yaparken kafamız karışabilir çünkü hem çok fazla kedi maması markası var hem de çok fazla kedi maması çeşidi var. Aynı zamanda kedimizin seveceği mamayı da bulmak zor olabilir. Kafa karışıklığımızı önlemek ve doğru tercihi yapabilmek için bazı kriterlere dikkat etmemiz gerekiyor.

Eğer kediniz uzun süre sağlıksız yemek yediyse ve onların lezzetine alıştıysa diyetini değiştirmek zor olabilir. Tekrardan sağlıklı yiyecekleri ve besin takviyelerini reddedebilir. Sağlıklı kedi mamasını kedinize alıştırmanız gerekebilir. Ya da küçüklüğünden itibaren tamamen sağlıklı mamalar kullanmak onun için çok daha iyi olacaktır.

Kedi maması seçiminde dikkat edeceğiniz kriterler, kedinizin en sağlıklı şekilde büyümesini sağlayacaktır. Kedi mamalarının yanı sıra vitamin macunları, konserve mamalarla kedinizin yemek keyfini artırabilir, sağlığını korumasına yardımcı olabilirsiniz. Piyasada yer alan kedi markalarını araştırmadan önce kendi kedinizle ilgili kriterleri belirlemeniz lazım. Neyi sevip sevmediğini en iyi siz bilebilirsiniz çünkü onun en iyi dostu sizsiniz.

Öncelikle kedinizin yaşını göz önünde bulundurun. Eğer incelerseniz piyasada yer alan çoğu mama yaşa göre değişmektedir. Kediniz yavruysa, yavru kedi maması çeşitleri eğer artık yetişkin bir kediyse adult adı verilen kedi maması çeşitleri doğru tercih olacaktır. Kedinizin yaşını göz önünde bulundurmanız onun sağlığı için çok önemli. Çünkü yavru kedi maması çeşitleri ve yetişkin kedi mamaları arasında protein ve yağ oranı olarak farklılıklar bulunmaktadır.

Kedi maması
Kedi Maması

İkinci önemli bir kriter ise kedinizin kilosu ve ne kadar hareketli bir kedi olduğudur.

Eğer kediniz çok çok aktif değil ve kilolu bir kediyse bu durumlar için üretilen kedi maması çeşitlerini tercih etmelisiniz. Bu tarz mama çeşitlerinde genellikle yağ ve lif oranları diğer mama çeşitlerine göre farklıdır. Ayrıca bu mamalar diğerlerine göre kalori olarak da daha düşüktür.

Diğer çok önemli dikkat etmeniz gereken kriter ise kedinizin hem cinsiyeti hem de kısırlık durumudur. Kedi maması seçiminizde buna mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer kedinizi kısırlaştırdıysanız, bu işlemden sonra kilo alma eğilimine girebileceğini bilmelisiniz.

Kısırlaştırılmış kediler için üretilen kedi maması çeşitleriyle oluşturacağınız bir diyet, kısırlaştırılan kedinizin dengesiz bir şekilde kilo almasını engelleyecektir. Kedinizin dengesiz bir şekilde kilo alması sağlığı açısından oldukça riskli olabilir. Onun için oluşturacağınız özel bir diyetle beraber kısırlaştırılmış kedi maması kullanmanız onu hastalıklardan koruyacaktır.

Son olarak kedi maması seçiminde kedinizin cinsini dikkate almanız önemli bir etkendir. Sadece cinsiyle alakalı değil tüylerinin uzunluğu ve kısalığı ile ilgili de kararlar alabilirsiniz. Kediler temizlenirken tüylerini yutarlar ve bu da sindirim problemleri çekmelerine sebep olabilir. Bunu önlemek için uzun tüylü kediler için üretilen kedi maması çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca kedinizin direkt sahip olduğu ırka göre de mama tercihi yapabilirsiniz. Piyasada birçok ırk için özel olarak satılan çok çeşit mama mevcut.

Mama seçiminizde kaliteli kuru ve yaş mamalara ulaşmak, kedinizin yaşına ve ırkına göre seçim yapabilmek ve diğer tüm ihtiyaçlarınız için geniş ürün yelpazesine sahip https://www.petlebi.com/’u ziyaret edebilirsiniz.

Fitness Hakkında Öğreneceğiniz 27 Ders

Sovyetler Birliği 2.Dünya Savaşı Sırasında Almanya İle Nasıl Müttefik Olmaya Çalıştı?