Kediler Hakkında Bilmediğiniz 8 Eğlenceli Gerçek!

İşte siz değerli okuyucularımız için hazırladığımız, sadece kedi severlerin anlayacağı kediler hakkındaki 8 eğlenceli gerçek. Dünyada, kedi sevenler ve köpek sevenler olarak iki çeşit insan vardır. Yapılan bir çalışma seçtiğiniz evcil hayvanın kişiliğinize bağlı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Kedi besleyen insanların kendi kendine yetebilen ve içe dönük olduğu bulunmuştur.

İşte kediler hakkında bilmediğiniz 8 gerçek

Kediler Düşündüğümüzden Daha Sosyal

Sadece kedi severlerin anlayacağı kediler hakkındaki 8 eğlenceli gerçek!

Kediler, köpeklerle gösterdikleri şefkat, sadık olma gibi birçok özellik ile karşılaştırılır. Çoğu köpek sahibi kedileri sessizce yargılayan, köşeye oturan uzak bir yabani olarak görür. Ancak, bilime göre kediler de insan etkileşiminden zevk alır.

Yapılan bir çalışma kedilerin yiyeceklerden çok insan etkileşimini seçtiklerini göstermiştir. Bu çalışma için 50 kedi toplanmıştır. Kedilere birkaç saat boyunca insan etkileşimi, yiyecek, oyuncak ve koku uyaranları verilmiş ve bu uyaranlar kediler tarafından reddedilmiştir.

Belli bir süre sonra kediler bu dört uyarana tekrar verildi ve elde edilen sonuç, kedilerin %50’sinin diğer üç olasılık üzerinden insan etkileşimini seçtiğini göstermektedir. Bu bulgular, kedilerin düşündüğümüzden daha sosyal olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda bizden de daha iyi olduklarını kanıtlar.

Hangi insan yiyecek için birini seçer?

Kediler Bağımsızdır

Bir araştırmaya göre, kediler sahiplerine köpeklerin gösterdiği gibi güven ve sadık olma duygusu göstermez. Profesör Mills ‘evcil kediler son zamanlarda uzun saatler çalışan sahipler için Avrupa’nın en popüler yoldaş hayvanı olarak köpekleri geçmiştir. Önceki araştırmalar, bazı kedilerin sahipleri tarafından yalnız bırakıldıklarında ayrılma kaygısı belirtileri gösterdiğini aynı şekilde bunu köpeklerin de yaptıklarını göstermiştir.

Ancak çalışmamızın sonuçlarının aslında kedilerin, köpek arkadaşlarından çok daha bağımsız olduklarını göstermiştir. Ayrılma kaygısı olarak yorumladığımız şey aslında hayal kırıklığı belirtileri olabilir.’ Dedi.

Yapılan bir çalışmada, kedilerin büyük ölçüde bağımsız ve yalnız bir avcı olması nedeniyle sahiplerine güvenmediği sonucuna varılmıştır.

Kediler Sizi Yönlendirir

Viyana Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, kedilerle insanlar arasındaki ilişki insanın insan bağını yansıtmaktadır. Bu çalışma için araştırmacılar, 41 kedi ile sahipleri arasındaki etkileşimi analiz etmişlerdir.

Araştırmacılar, kedilerin sergiledikleri davranışların sahibinin kişiliğine bağlı olduğunu gözlemlemiştir. Diğer bir bulgu ise kedilerin ve sahiplerinin genellikle diğerlerinin davranışlarını kontrol etmeleridir.
Sahipler, kedilerinin etkileşime girme isteklerine uyuyorlarsa, kediler genellikle sahibinin isteklerine diğer zamanlarda uygun olur.

Kediler Sevgi Dolu

Cat Sense kitabının yazarı John Bradshaw: ‘kedi bilimi, mırıldadığında evcil hayvanınız için size nasıl daha iyi bir arkadaş olduğunu ve onların şefkat duymaları gerektiğinin bir göstergesi olduğunu belirtir’ dedi.

Georgia Üniversitesi’nde veteriner profesörü olan Sharon Crowell Davis’e göre, bacağınıza sürtünen bir kedi sizi kucaklıyor demektir. Bu yüzden, bütün gün işte ya da okuldayken kediniz ortaya çıkıp size sürtünürse bu arkadaşça bir tebrik davranışıdır.

Kediler Seninle Konuşmaya Çalışıyor

Kediler diğer kedilere miyavlamazlar, sadece insanlara miyavlarlar. Yapılan gözlemler yabani kedilerin her yüz saatte bir kez miyavladığını göstermiştir.

Evcil olanlar ise dikkatimizi çekmek için sürekli miyavlamaktadır. Bir çalışma, miyavların kendine özgü olmadığını ve onu insanların dikkatini çekmek için kullandıklarını göstermektedir.

Kediler Seni Sağlıklı Tutar

Kedinizi çoğunlukla dört şeyden birini yaparken bulabilirsiniz bunlar: uyku, yemek, koşma veya oyundur. Veterinary Hub’a göre, kediler hayatlarının %70’ini uyuyarak geçirir. Minnesota Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, kedi sahiplerinin kalp krizi riskinin daha düşük olduğunu tespit etti.

Yapılan Ulusal Sağlık ve Beslenme Muayene Çalışmasında, 30-75 yaş arasında bulanan 4435 Amerikalıyla ilgili veriler açıklandı. Kedi sahibi olan ya da daha önceden olmuş kişilerin kalp krizi riskinin kedi sahibi olmayanlara oranla %30 daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.

Kediler Köpekler Kadar Akıllıdır

Japon bilim adamıSahoTakagi, bazı hafıza testlerinde kedilerin köpekler kadar iyi olduğunu söylemektedir. Yapılan çalışma 49 yerli kediyi kapsar. Kedigillerin en sevdiği atıştırmalıkları yemek gibi hoş deneyim anılarını hatırlayabildiği gözlemlenmiştir. Ayrıca, kediler köpekleri insan hareketlerine, yüz ifadelerine ve duygulara cevap vermek gibi çeşitli zihinsel testlerle eşleştirebilirler.

Bir Kediyi Seni Sevmesi İçin Zorlayamazsın

İsviçre’de kedilerin davranışları için iki çalışma yapılmıştır. Bunların ilki kedi beslenen 51 evde yapıldı. İnsanlar arkalarına yaslanıp beklediklerinde kedilerin onlara yaklaşma ihtimalinin daha yüksek olduğu görüldü.

İkinci çalışma ise kedi-insan etkileşimlerinin daha uzun sürdüğünü ve kedilerin etkinliği başlatıp ne zaman biteceğine karar verdiğinde daha olumlu tepkiler sergilediği görülmektedir. Bir araştırma, kedi videoları izleyen izleyicilerin genel pozitifliğini ve enerjisini iyileştirdiğini göstermiştir. Aynı zamanda üzüntü, endişe ve erteleme kaygılarını azaltmaktadır. Belki de insanların kedilere olan ilgilerini internet üzerinden almalarını sağlamak hepimiz için en iyisidir.


Bunlar da ilginizi çekebilir:

Kedi Türleri ve Karakteristik Özellikleri

Korsika’da Efsane Olduğuna İnanılan Yeni Bir “Kedi Tilki” Türü Keşfedildi

Bilim insanları, kedi alerjisi için yeni bir aşı üretti: Kedi Alerji Aşısı

Editör / Yazar: Seval ÖZGÜR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yapay Zeka, İnsanların Zihinlerini Okuyarak İzledikleri videoları Yeniden Oluşturabilir

Kimya İle Daha İyi, Mükemmel Yemek Yapmanın 10 Yolu!