içinde , , ,

Kehribar içinde Çok İyi korunmuş Dinozor Çağındaki Antik Hamamböceği

Kehribar içinde Çok İyi korunmuş Hamamböceği

99 milyon yaşındaki hamamböcekleri yeraltı dünyasının ilk tarihini yeniden yazıyor.
Myanmar’da kehribar içinde korunmuş bulunan antik hamamböceği, bilinen en eski “troglomorfik” organizma örnekleridir-mağaraların tuhaf, karanlık ortamlarına uyum sağlayan yaratıklar.
Günümüzde biyologlar, küçük gözleri ve kanatları, soluk gövdeleri ve uzun kolları ve antenleriyle çok sayıda hamamböceği ve mağara kuyusu böceği örneği görmektedir. Ancak iki ayrı, ilgili türden bu örnekler, bu özellikler sayesinde bugüne kadar bulunan en eski hayvanlardır.

Kehribar içinde Çok İyi korunmuş Dinozor Çağındaki Hamamböceği

Araştırmacılar, dinozor öldüğü ve memelilerin mevcut ününe yükseldiği kütle atılımından (K/Pg sınırı olarak bilinir) sonraki bir döneme atıfta bulunarak, buldukları bulguyu anlatan bir makalede, “mağaralar senozoik çağı öncesinde net fosillere sahip değil.” ifadesine yer verdiler.
Araştırmacıların yazdığına göre “Mağara ortamları kemiklerin ve koprolitlerin [veya fosilleşmiş dışkıların] fosilleşmesi için çok uygundur. Ayrıca mağara memelilerinin fosil kayıtları kemirgenler, toynaklılar, keseler, kedigiller, sırtlangiller, primatlar ve insanları içerir.”
Şimdiye kadar, mağarada yaşayan hamamböceği tarihinin yaklaşık 65 milyon yıl önce başlayan senozoik çağına kadar gittiği biliniyordu.
Ancak araştırmacılar, mağarada yaşayan hamamböceklerinin dinozor çağına kadar gelebileceğinden şüpheleniyorlardı. Araştırmacılar bunu genetik analizlere dayanarak yazdı. Ancak daha önce hiç kesin kanıt olmamıştı.
Kehribar içinde Çok İyi korunmuş Dinozor Çağındaki Hamamböceği

Phys.org’daki bir habere göre, kıtaların sürüklenmesi süper kıtadaki Gondwana’daki evlerini ayırmadan önce, muhtemelen Kretase’nin ilk dönemlerinden gelen ortak bir ataların torunları olduğunu söyledi araştırmacılar.
Araştırmacılar, hamamböceklerin nasıl bu kadar iyi korunduğunu açıkça belirtmedi. Kehribar fosilleri ağaçların yakınında yaşayan küçük yaratıklar için oldukça yaygındır, çünkü kehribar fosilleşmiş ağaç reçinesidir.
Araştırmacılar, eski reçinenin ağaç köklerinden hamamböceği mağaralarına düştüğünü ve daha sonra eklembacaklıların etrafında sertleştiğini öne sürdüler.
Slovakya, Çin, Rusya ve Tayland’daki çeşitli kurumlardan gelen araştırmacılar, 11 Şubat’ta Gondwana Research dergisinde keşiflerini çevrimiçi olarak detaylandırdılar.
Kaynak: LiveScience / Çeviri: Ayhan Mete GÜNAY

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bilim İnsanları, Kehribar İçine Sıkışmış Antik Deniz Canlıları Buldu
Bu İnanılmaz Derecede Nadir Opal, Fosilleşmiş Bir Böcek İçeriyor
18.000 Yıllık Mükemmel Korunmuş Canlı Gibi Duran Köpek Cesedi Bulundu
Derisi ve iç organlarından bazıları tamamen korunmuş “ dinozor mumyası ”
Sibirya’da 40 bin yıllık İnanılmaz Korunmuş Kurt Kafası Bulundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum