Kendiliğinden Hareket Eden Haplar İğnelerin Sonu Olabilir

Bu haplar küçük sürat tekneleri gibi çalışıyor. Yeni bulunan küçük bir motor, hayat kurtaran aşıların gitmeleri gereken yere gitmelerinde yardımcı olabilir. Bu durum bebekler veya iğnelere karşı hassas olan bireyler için daha az iğne ve daha etkili tedavi içeren bir gelecek anlamına gelebilir.

Oral yolla alınan aşılardaki sorun – hap şeklinde olanlar – bazen mide asidi tarafından parçalanması veya bir çocuk tarafından tükürülerek atılmasıdır.

Bu nedenle, oral yolla yapılan tedavileri her zamankinden daha etkili yapmak için araştırmacılar hapları hedefe doğru sürükleyen küçük, moleküler motorlar üzerinde çalışıyorlar. Nano dergisine göre yeni aşılar küçük makineler tarafından taşınmayacak.

Yeni aşıları alan insanlar metal dişli veya cıvata kusmayacaklar. Aksine, California San Diego Üniversitesi’nden bir grup mühendis, magnezyum ve titanyum dioksidin vücuttaki suyla reaksiyona girip kabarcıklarla akım oluşturarak aşıyı ileri sürüklediğini buldular.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre insanlar oral aşıları günümüzde tifo ve kolera gibi az sayıdaki hastalıklar için kullanabilir. Günümüze kadar, bu küçük motor sadece farelerde test edildi.

Bu çalışma iğne yerine oral aşıların kullanımına yardımcı olsa da aşıyı mideye vermek iğnelerden daha güçlü bir bağışıklık tepkisine neden olabilir. Bu da demektir ki, bu küçük motorize ilaçlar süper güçlü ilaçların çağını ilan edebilir.

Editör / Yazar: Serkan KANÇAĞI

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    Yeni çalışma, Mars'ta yeraltı volkanizması olabilir

    YouTube'da Yeni trend: 'beyin orgazmı'