Cryonics Projesi: Kendinizi dondurup gelecekte uyanmak ister misiniz?

Cryonics projesi.. Sonsuza kadar peşimizde olan azılı düşmanımız, ölüm ve nihai yenilgimiz, hayatın kaçınılmaz gerçeği. Ancak şimdilerde insanlar ölümü nasıl yenebileceğini düşünmeye ve fikirler üretmeye başladılar. Ölümü yenmek için ortaya atılan fikirlerin en garip olanlarından birisi de, kelimenin tam anlamıyla kendimizi dondurmaktır.

Pek çok gelecek bilimci, insanlığın 30-50 yıl içinde ölüme neden olan hastalıklara çözüm bulacağını düşünüyor. Doktorlar, yıpranan vücut hücrelerini tedavi edebilecek ve gençleştirebilecekler.

Cryonics Projesi
Kendinizi Dondurup Gelecekte Uyanmak İster Misiniz? “Cryonics Projesi”

Bu sayede de “yaşlılıktan ölme” olarak adlandırdığımız doğal yollarla ölümün önüne geçilebilecek. Gençleşen hücreler ve organlarla birlikte insanlar da gençleşebilecekler. Hep genç kalmak kulağa oldukça güzel gelebilir ama maalesef ki bu gelişmeleri görecek kadar uzun yaşayamayabiliriz.

Cryonics Nedir?

Cryonics, bir gün bir insanı canlandırabileceğimiz umuduyla bir insan cesedini dondurmanın “bilimidir”.

Cryonics, bir canlıyı dondurup ileride yeniden dünyaya getirmek amacıyla yapılan işlemler bütünü.
Bilim insanları bu duruma bir çözüm buldular. Sağlık alanındaki bu gelişmeleri görecek kadar uzun yaşayamayabiliriz ama o zamana kadar kendimizi dondurup vücudumuzu koruyabiliriz! İnsanların, bedenlerini uzun süre koruyabilmek ve geleceğe uyanabilmek umuduyla donduruldukları bu teknolojiye “Cryonics” adı veriliyor.

Cryonics teknolojisinin asıl amacı

insanların vücutlarını, sağlık sorunlarına çözüm bulunabilecek zamana kadar muhafaza etmek. Ayrıca, insanların donduruldukları bütün bu süre boyunca sadece bedenleri değil; kişilikleri, anıları, bilgileri ve deneyimleri de muhafaza ediliyor.

Bu konuda yapılan ilk çalışma 20.yüzyılın ortalarında başladı ve 1967 yılında bir insan ilk kez bu teknoloji kullanılarak donduruldu. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde üç kişi daha donduruldu ve cryonics belirli bir ücret karşılığında uygulanabilir bir hale geldi.
Cryonics

Devam eden pek çok çalışma olmasına rağmen dondurulan insanların nasıl uyandırılacağı konusu hala bir netlik kazanmış değil. Bu nedenle bir bedenin dondurulup gelecekte uyandırılma fikrini deneysel olarak kanıtlamak şu an için mümkün görünmüyor. Bunun yanında, bütün insanların uyandıklarında aynı noktada olup olmayacaklarını öngörmek de imkânsız.

Örneğin, dondurulan bir solucan düşünelim: bu solucan dondurulduktan yıllar sonra uyandığında hala reflekslerine sahip olabilir ama başka bir solucan bütün bu işlemlerden sonra refleks kaybı yaşayabilir.

Pek çok bilim insanı, yapılan bu deneyleri ikna edici bulmuyor. Prof. Dr. Yevgeny Aleksandrov bu teknolojiyi “İnsanların yaşama arzularının ticari yollarla sömürülmesi” şeklinde yorumluyor. Fakat herkes bu konuya negatif bir şekilde yaklaşmıyor. İnsan bedenini dondurmanın mümkün olduğuna inanan ve bu konuda çalışmalar yapan pek çok kişi ve kurum da mevcut.

2006 yılında kurulan “KrioRus” isimli şirket şimdiye kadar 53 insana bu dondurma işlemini uyguladı. Bazı insanlar vücutlarının tamamını dondurmak isterken, sadece kafalarının dondurulmasını isteyenlerde olabiliyor. Hatta bazı kişiler, bir gün yeniden onlara kavuşma umuduyla ölmüş olan evcil hayvanlarının dondurulmasını istiyorlar.

Cryonics Projesi

Bu dondurulma işlemiyle ilgili sorun yaratabilecek nokta ise yeniden canlanmanın dondurulan insanlara garanti edilemiyor oluşu. Her ne kadar insanlar gelecekte hayata yeniden dönme umuduyla bu işlemi yaptırıyor olsa da bir daha uyamama ihtimalleri de var.

İnsan bedeninin dondurulabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Biyolojik ölüm gerçekleştikten sonra bir beden hala dondurulabilir ve kişiliğinizde korunabilir ama zihin ölümü gerçekleştikten sonra beden dondurulursa hayata yeniden dönseniz bile anılarınızı, deneyimlerinizi ve eski kişiliğinizi hatırlamanız oldukça zor.

Peki Bir İnsan Bedeni Nasıl Donduruluyor?

Vücudu donma işlemine hazırlamak için öncelikle perfüzyon isimli bir işlem yapılıyor ve vücudun üzerine belirli bir sıcaklığı koruyabilmesi için çözeltiler sürülüyor. Bu işlemin amacı buz kristallerinin vücuda zarar vermesini engellemek. Kulağa basit gelebilir ama perfüzyon karmaşık bir işlemdir ve 7-10 kişi tarafından 12 saat gibi bir sürede gerçekleştirilebilir.

Perfüzyon işlemi tamamlandıktan sonra dondurulacak vücut sıvı azot içine daldırılıyor ve -196°C sıcaklık seviyesi sayesinde kimyasal tepkime oluşmuyor. Sonraki aşamada ise gövde, özel alaşımlardan yapılmış bir termos içinde saklanıyor. Gövdenin içinde saklandığı tenekelerin dayanıklılığı oldukça önemli.

Eğer tenekenin iç duvarı hasar görür veya azot tenekenin duvarları arasına sıkışırsa içerideki basınç değişebilir ve teneke bir roket gibi havaya kalkabilir. Normal ölçülerde hazırlanmış bir teneke kutunun içine 12 adet insan vücudu rahatlıkla yerleştirilebiliyor.

Kendinizi Dondurup Gelecekte Uyanmak İster Misiniz? “Cryonics Projesi”

Şu anda bu uygulamayı yapan şirketler canlandırma sürecinin üç aşamadan gerçekleşeceğini ifade ediyor: vücudun dondurulmuş alandan çıkarılması, hastalık veya ölüm nedeninin ortadan kaldırılması ve uyandırma. Şimdiye kadar dondurulmuş insanlar olmasına rağmen ne zaman canlandırılacakları konusunda hiç kimse bilgi veremiyor.

Sonuçta kanserin kesin tedavisi bulunmadan kanserli bir hastayı canlandırmanın ya da gençleşmenin bir yolunu bulamadan 97 yaşındaki bir insanı uyandırmanın pek faydası yok. Bu yüzden dondurulan insanları canlandırma çalışmalarına başlanılabilmesi için öncelikle sağlık alanında büyük gelişmeler yaşanması gerekiyor.

Cryonics işlemi , günümüzde sağlık sorunlarına çözüm bulamayan insanlara ikinci bir hayat şansı sunsa da yanında pek çok sorunu da getiriyor: İnsanlar yıllar sonra canlandıklarında ne yapacaklar? Hepimiz bu gezegene sığabilecek miyiz? Yeterince kaynağımız olacak mı?

Cryonics üzerine çalışan bilim insanlarına ve şirketlere bu sorular sorulduğunda ise şu cevabı veriyorlar: “Bu sorunlar halledilebilir. Ayrıca hastalık ve ölümlere çözümün bulunabildiği bir çağda insanlık çoktan Mars’a uçmuş olacak.”.

Şu an yasal olarak bu işlemi yapan 4 şirket bulunuyor. Üç tanesi ABD’de ve bir tanesi Rusya’da. Bu işlemin maliyeti ise 36 bin dolar. Günümüzde kendi vücudunun dondurulmasını isteyen ve bu uygulamayı yaptıran insanlar mevcut ancak bu sayı çok fazla değil.

Her ne kadar insanların yeniden yaşama ve gençleşme umutları olsa da ölüm ve yaşlılık sorunlarına çözüm bulunup bulunmayacağını da bilemeyiz. Sonuç olarak, cryonics uygulamasının yaygınlaşıp yaygınlaşmayacağını ya da gerçekten işe yarayıp yaramayacağını öğrenmek için yapabileceğimiz tek şey cevabı gelecekte aramak.

Peki siz bedeninizi dondurup gelecekte uyanmak ister miydiniz?

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: İsa EKİCİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3.5 Milyar Yıl Önce Dünyada Yaşam Olduğunu Doğrulayan Çalışma

Dünya’daki doğum oranının düşüklüğü Elon Musk’ı Endişelendiriyor