Plüton’nun Atmosferi Yavaş Yavaş Kayboluyor

Bir gök cismi olarak atmosfere tutunmak her zaman kolay değildir. Yapılan yeni çalışmalar Plüton’un etrafındaki gazların kaybolduğunu ve cüce gezegenin Güneş’in yörüngesinden uzaklaştıkça buza döndüğünü gösteriyor.

Plüton’nun zaten ince olan atmosferi çoğunlukla nitrojenden, biraz metandan ve karbon monoksitten oluşur. Yüzeydeki sıcaklıkların düşmesi, nitrojenin tekrardan donmasına ve atmosferin solmasına yol açıyor.

Teksas’taki Güneybatı Araştırma Enstitüsü’nden (SwRI) gezegen bilimci Eliot Yound, “Bilim insanları 1988’den bu yana Plüton’un atmosferindeki değişiklikleri izlemek için okültasyon tekniğini kullandılar.” diyor.

Bu sonuca ulaşmak için kullanılan tekniğin adı okültasyondur. Okültasyon, dünyadan teleskoplar ile Plüton’a bakarken, daha uzaktaki bir yıldızın ışığını Plüton’un arkasına alarak yapılan gözlemleme tekniğidir. Bu teknik, astronomide yaygın olarak kullanılan, denenmiş ve test edilmiş bir tekniktir.

”Ancak, 2018 gözlemlerimiz bu eğilimin 2015’ten devam ettiğini göstermiyor.”

“Yeni Ufuklar görevi, Plüto’nun her on yılda bir kendini ikiye katlayan hacimli atmosferiyle uyumlu olan 2015 uçuşundan mükemmel bir yoğunluk profili elde etti. Ancak, 2018 gözlemlerimiz bu eğilimin 2015’ten devam ettiğini göstermiyor.”

Plüton’un atmosferi, yüzeyde buharlaşmış buzdan oluşur ve sıcaklıktaki küçük değişiklikler atmosferin kütlesinin yoğunluğunda önemli değişikliklere yol açar. Bilinen en büyük nitrojen buzulu, Plüton’un yüzeyinde görülebilen kalp şeklindeki Tombaugh Regio bölgesinin batı kısmı olan Sputnik Planitia‘dır.

Cüce gezegenin şu anda Güneş’in etrafında bir tur atması 248 tane Dünya yılına denk geliyor ve bu süreçte bir noktada Güneş’e 30 astronomik birim (AU) kadar yaklaşıyor – bu, Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin 30 katı.

Yine de bu mesafe artıyor ve Plüton’un daha az güneş ışığı almasına dolayısıyla sıcaklığının düşmesine sebep oluyor. 2015 yılında fark edilen atmosfer yoğunluğundaki artış, büyük olasılıkla, Plüton ile Güneş arasındaki artan mesafeye gecikmeli bir tepki veren nitrojen buzullarında tutulan artık ısı olan termal durağanlığından kaynaklanmaktadır.

SwRI gezegenler bilimcisi Leslie Young, “Buna bir örnek, Güneş’in kumsalda kumu ısıtma şeklidir” diyor. “Güneş ışığı en yoğun öğle saatlerinde oluyor ancak kum, öğleden sonra da ısıyı emmeye devam ediyor. Bu yüzden günün en sıcak vakitleri öğleden sonraları oluyor.”

Gölge yolunun ortalarına yakın bir yerde konumlanan teleskoplar, Plüto’nun atmosferindeki ışığın kırılarak, gölgenin merkezindeki bir bölgede neden olduğu bir ‘merkezi parlama’ gözlemlediler.

Young, “2018’de görülen merkezi flaş, bir Plüton okültasyonunda şimdiye kadar görülen en güçlü flaştı” diyor.

Plüton artık bir gezegen olarak sayılmayabilir – uzmanlar arasında hala bir tartışma konusu – ancak gökbilimciler için gezegensel anlamda bir ilgi alanı olmaya devam ediyor. Bu uzak kaya hakkında gün geçtikçe yeni bilgiler öğreniyoruz.

Son yıllarda, gökbilimciler Plüton’un yüzeyinde karla kaplı dağlar, yüzeyinin altında ise okyanuslar olduğunu tespit ettiler –  yapılan iki keşif, cüce gezegenin atmosferinin nasıl çalıştığı hakkında bize daha fazla bilgi veriyor. (ve her ikisi de 2015 Yeni Dünya Savaşı’nın sonuçlarından biri. Ufuklar uçuşu).

2018’de yapılan gözlemler sırasında, atmosferik ölçümler hesaplanırken kullanılan teleskopların doğrudan Plüton’a baktığını ve güvenilirliklerini daha da artırdığını gösteren bir ‘merkezi flaş’tan yararlanıldı.

Young, “2018’de görülen merkezi flaş, bir Plüton okültasyonunda şimdiye kadar görülen en güçlü flaştı” diyor. “Merkezi flaş bize Plüton’un Dünya üzerindeki gölge yolu hakkında çok doğru bilgi veriyor.”

Bulgular, Amerikan Astronomi Topluluğu Gezegen Bilimleri Yıllık Toplantısı Bölümü’nde paylaşıldı.

Çevirmen: Ümit Erkut Çolak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Nikola Tesla Uzaylılarla Temas Kurdu Mu?

Bu Element, Dünyadaki Yaşamın Evrimi İçin Çok Önemli Olabilirdi !

Demir Elementi, Dünyadaki Yaşamın Evrimi İçin Çok Önemli Olabilirdi !