Kilauea Kraterindeki Kaynayan Su Göleti Büyümeye Devam Ediyor

Hawai Adası ‘ndaki Kilaueacaldera ‘da bulunan ve suyun nereden geldiğinden emin olmadıklarını söyleyen bilim insanlarını şaşırtan büyük bir çukur krateri olan Halema’uma Krater’in dibinde göz kamaştırıcı bir su birikintisi büyümeye devam ediyor.

Gizemli su birikintisi, jeolojik LİDAR (light detection and ranging) tarama uydularının 31 Temmuz’da, Caldera’nın görülebilen en derin noktasında küçük, yeşil bir toprak parçası tespit edildiğini ABD jeolojik Araştırması (USGS) yayınladı. İki küçük su birikintisi büyüyerek bir araya geldi.

Sıradan lazerli uzaklık ölçüm cihazları, su birikintisinin haftada sadece 1 metre azaldığını göstermektedir. ABD jeolojik Araştırması tarafından çekilen fotoğraflar, göletlerin sadece iki haftada nasıl arttığını gösteriyor.

ABD jeolojik Araştırması,”İki hafta ne kadar fark yaratabilir!

Bu fotoğraflar iki haftalık bir süre içinde Halema’uma ‘daki su birikintisinin büyümesini gösteriyor. 7 Ağustos’ta ana birikinti yaklaşık 15 metre genişliğindeydi ve diğer iki küçük birikintiden ayrıydı.

Ertesi gün, su seviyesi üç su birikintisinin birleşmesine yetecek kadar yükseldi. 23 Ağustos’ta, tek uzun birikinti yaklaşık 35 metre genişliğinde 80 metre derinliğinde oldu ve hala da büyüyor”dedi.

Kilauea Kraterindeki Kaynayan Su Göleti Büyümeye Devam Ediyor

Bu fotoğraflar iki haftalık bir süre içinde halema’uma ‘daki su birikintisinin büyümesini gösteriyor.D. Swanso

31 Ağustos’ta ABD jeolojik Araştırması tarafından yakalanan bu video ise, Halema’uma’u ‘nun Kuzeyindeki fumaroles’in yakın çekimini ve tabanındaki su Göleti ile kraterin daha geniş bir görünümünü, kireçli yeşil suyun nasıl yüzeyi boyunca buharlaşıp dalgalandığını gösteriyor.

Bilim adamları kaynar suyun nereden geldiğinden emin olmadıkları için kaynağını bulmak için çalışıyorlar, ancak geçen yıl oluşan patlama ile bağlantılı olabileceğine inanıyorlar.

Kilauea Kraterindeki Kaynayan Su Göleti Büyümeye Devam Ediyor

Kilauea, geçtiğimiz yaz birkaç ay boyunca patladı ve tatlı su gölünü kaynatıp kendi fırtına bulutlarını ve kasırgalarını üreterek mavi ateş ve sahil boyunca yeni topraklar üretme konusunda oldukça başarılı oldu. Bir dizi ciddi çökmeden sonra, kraterin alt kısmı şu sıralarda su tablasının tepesinden daha düşüktür.

Jeolog ScottRowland, yaptığı açıklamada “Eğer oluşabilecek her türlü bozulmayı engelleyebilirsek, su tablasının ve kraterdeki su seviyesinin az ya da çok aynı olması için süzülmeye ve sonunda dengelenmeye devam edeceğini tahmin ediyorum” dedi. Kraterde neredeyse 200 yıldır hiç su gözlenmemiştir. Ancak Rowlands, Hawai efsaneleri, derinlerde su bulunduğundan bahsettiğini ekliyor.

ABD jeolojik Araştırması’ndaki beş gözlemevinden biri olan Hawaii yanardağ Gözlemevi, su birikintilerini gözlemlemeye ve ölçmeye devam edecek.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Engin ALIR

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    Dünya’ya en yakın kara delik, aniden parlamaya başladı

    Yıldız Gemisi Atılgan’ın Yaşam Tarayıcısının Gerçek Yaşam Sürümünü Geliştiriliyor