Kilo Vermek İçin Hangi Saatlerde Egzersiz Yapmalısınız?

Günlük hayatın kargaşasında egzersiz için zaman bulmak çoğumuz için çok zor. Bu sebeple bulduğumuz her boş vakte egzersizi sığdırmaya çalışırız ama bu ne kadar doğru bir tutum?

Yeni yayınlanan araştırmalara göre egzersizden maksimum verim alabilmek için egzersizi her gün aynı saatte yapmalıyız. Brown Albert Sağlık Üniversitesi ’nin araştırmasına göre kilo vermek için her gün aynı saate egzersiz yapmalısınız.

Kilo Vermek İçin Hangi Saatlerde Egzersiz Yapmalısınız?

ABD Sağlık Bakanlığını ’nın önerisine göreyse sağlıklık kalmak için her gün en az 2.5 saat boyunca fiziksel olarak aktif kalınması gerekiyor. Ayrıca günde en az 10 dk kalp hızınızı arttıracak aktivitelerde bulunmanız gerekiyor.

Eğer zaten fitseniz bu parametrelere uyuyor olabilirsiniz ancak  kilo vermek için sağlıklı bir diyetle beraber bu aktiviteleri gerçekleştirmeniz gerekiyor. Yapılan anketlere göre kilo veren 375 katılımcının çoğu gün içinde özellikle sabahları orta-yüksek seviyeli egzersiz yapan kişilerdi.

İşe gitmek, çocuk bakmak gibi egzersiz olarak görmediğimiz otomatikleşmiş aktivitelerin fiziksel iyilik halini sürdürmek için önemli olduğu belirtiliyor. Ancak bu aktivitelerin egzersiz sayılabilmesi için kalp hızınızı arttırıyor olması gerek.

Kilo Vermek İçin Hangi Saatlerde Egzersiz Yapmalısınız?

Çoğumuz egzersiz yapmaktansa dinlenmeye meyilli olduğumuz için egzersiz öncesi mental hazırlık yapmak da oldukça önemli. Aktivitelerinizi egzersiz saatinize göre ayarlamak buna yardımcı olabilir.

Ayrıca katılımcıların egzersizden daha fazla verim aldıkları saatin belirlenmesinin de önemli olduğu vurgulanıyor. Kadınların yüzde 33 ’ü ve erkeklerin yüzde 25 ’i fiziksel olarak yeterince aktif değil.

Bunun ana sebebi boş vakit bulunamaması. Dolu bir çizelgeniz varsa egzersiz için vakit bulmanız zor olabilir ancak haftada en az 150 dk egzersiz yapmalısınız.

Bu araştırma Obesity dergisinde yayınlandı.

Bunları da okuyabilirsiniz:

Yeni 5 dakikalık egzersiz, kan basıncını yükseltebiliyor ve beyin fonksiyonlarını artırabiliyor

Egzersiz Yapmanın Beyne Yararı Bir Kez Daha Doğrulandı

Yeterli Egzersiz Kanser Riskini Azaltıyor!

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Huzursuz Bacaklar Uykusuz Geceler

Editör / Yazar: Şeyma SÜRÜCÜ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Otto Lilienthal Glider

Kendi Buluşlarıyla Ölen 15 Mucit ve İcatları

Köpek kafalı örümcek

Yağmur Ormanlarında “Köpek Kafalı Örümcek” Görüntülendi