Kırık Aile Bağları ve Yabancılaşma ile Nasıl Başa Çıkılır

Kırık aile bağları ve yabancılaşma ile nasıl başa çıkılır. Bir aile üyesi gönüllü olarak uzaklaştığında, onu özleyebilir ve perişan, sinirli ve hayal kırıklığına uğramış hissedebilirsiniz. Aile yabancılaşmasının kederi, ölen ya da sevilen birinin kederinden çok daha acı verici olabilir.

Peki neden insanlar aile üyeleriyle bağlarını koparıyorlar?

Durumu ele almanın veya hafifletmenin herhangi bir yolu var mı?

Araştırmacıların aile yabancılaşması hakkında öğrendikleri dört şey

Kırık Aile Bağları ve Yabancılaşma ile Nasıl Başa Çıkılır

Aile yabancılaşması hakkında çok fazla araştırma yapılmamıştır. Ancak, son zamanlarda araştırmacılar, özellikle ebeveynler ve yetişkin çocuklar arasındaki yabancılaşmalara daha fazla dikkat ediyorlar ve birkaç şey öğrendiler.

1. Ebeveynler ve yetişkin çocuklar arasındaki yabancılaşma düşündüğünüzden daha yaygındır.
Kuzeydoğu ABD’deki üniversitelerdeki tüm üniversite ve yüksek lisans öğrencileri olan genç yetişkinlerin yaklaşık yüzde 17’sinin en yaygın olarak babalarından uzaklaştıkları ortaya çıkmıştır.
Ebeveynlerin sadece yüzde 5-6’sı iletişim kurarken, iletişimi kesenler genellikle yetişkin çocuklardır.

2. Ebeveynler genellikle çocuklarının diğer ilişkilerini onaylamadığı için onlarla iletişimi keserler.
Ebeveynlerin çocuklarıyla iletişimi kestiği nadir durumlarda, en yaygın neden, çocuğun hayatındaki diğer kişilere itiraz etmesidir – bir eş, çıktıkları biri veya kayınvalide. Bu bulgular, hem ebeveyn hem de yetişkin çocuklarda, yabancılaşma yaşayan yaklaşık 900 katılımcıyla yapılan büyük bir görüşmeden alınmıştır.

3. Yetişkin çocuklar çoğunlukla istismar, kabul edilmeme veya bakımsız hissetme nedeniyle ebeveynleriyle iletişimi keser. Yetişkin çocuklar genellikle ebeveynleri ile teması kesmek için çok farklı nedenler bildirmiştir, örneğin:
Çocuklukta duygusal, fiziksel ve cinsel istismar dahil olmak üzere kötüye kullanım
Öfke, duyarsızlık, saygısızlık ve incinme dahil olmak üzere devam eden zararlı davranışlar
Yaşam seçimleri, ilişkileri, engellilik durumu ve yaşamlarının diğer önemli yönleri konusunda desteklenmemek
Çalışmaya katılanlardan bir tanesi, “Geçmişten kaynaklanan kümülatif acı hiç gitmedi, asla uzlaşmadı, asla tartışılmadı, asla özür dilenmedi, asla kabul edilmedi, hiçbir şey için” dedi. Kafaya takmam diye umuyordum, ama olmadı. ”

4. Yabancılaşma genellikle sonsuza kadar sürmez. Yetişkin çocukların büyük çoğunluğu,ilişkiyi kestikleri ebeveynle asla yeniden bağlantı kurmak istemediklerinden emin olsalar da, ebeveynlerin bu şekilde hissetmeleri olası değildir.
Ancak gerçek eylemler söz konusu olduğunda, aile yabancılaşması ile ilgili büyük bir araştırma raporu, özellikle bir anne veya kız dahil olduğunda, az sayıda yabancılaşmış ilişkinin böyle kaldığını buldu. Örneğin, anneleriyle ilişkiyi kesen çocukların sadece yüzde 29’u bu yabancılaşmaları kalıcı olarak sürdürdü.

Zarar görmüş aile bağları nasıl düzeltilir

Kırık Aile Bağları ve Yabancılaşma ile Nasıl Başa Çıkılır

Birçok insan, özellikle ebeveynler, yeniden bağlantı kurmak için derinden özlem duyuyorlar. İşte kırık aile bağlarından kurtulmak, yeniden bağlanmak için bazı ipuçları:

Bir yabancılaşmadan geçerken neyi kontrol edemeyeceğinizi kabul edin ancak ikinci şans sunmaya hazır olun.

Gerçek şu ki, ilişkiler, özellikle yakın ilişkiler, o kadar karmaşıktır ki, yeniden bağlanmanın mümkün olduğuna dair güven vermem imkansızdır.

Anlamanız gereken ilk şey, sonuçla her zaman baş edemeyeceğinizdir. Elbette,söylemek kontrol eksikliğinizi kabul etmekten çok daha kolay.

Kalbiniz çok güçlü bir şekilde ağrıyorsa, kesinlikle yapabileceğiniz bir şey var!

Bunu kabul edebiliyorsanız, insanların bağlantı ve yabancılaşma arasında nasıl bir döngü yaptığını bildiğimiz göz önüne alındığında, size sunulan herhangi bir ikinci şansı almaya hazır olacaksınız. Yakınlaşma şansınız varsa, farkına varmaya, kabul etmeye ve değişmeye istekli olun.

Kırık bağları iyileştirmek veya bunlardan kaçınmak benzer çaba gerektirir. Yetişkin çocukların neden uzaklaştıkları hakkında bildiklerimiz göz önüne alındığında – geçmiş bir acı veya travma hakkında onay eksikliği, kabul eksikliği ve yargı ve kontrol gibi kötü davranışlar – tam tersini yaparak bu davranışları tersine çevirmeye çalışabiliriz …

Geçmiş acıları ve travmaları kabul edin ve özür dileyin

Geçmiş acıları ve travmaları kabul edin ve özür dileyin

Şimdi tanımlarla ilgili net olmayan bir konuya girmenin zamanı değil – diğer kişinin gerçek olarak derinden hissettiğinin inkar edilmesi, yabancılaşma duvarını daha yüksek bir şekilde inşa etmenin kesin bir yoludur. Deneyimlerinin, savunma olmadan basit bir kabulü, güçlü bir arınma getirebilir.

Kişiyi olduğu gibi kabul edin

Hiç kimse mükemmel değildir ve aynı zamanda makul insanlar arasında doğru ve yanlış yaşamanın yolları hakkında birçok anlaşmazlık vardır. Bir gecede dünya görüşünüzü tamamen değiştiremeseniz bile dinlemek ve öğrenmek istediğinizi kanıtlamak için elinizden geleni yapın.

Sevdiklerinizin kötü bulduğu davranışlarınızı değiştirin

Kırık Aile Bağları ve Yabancılaşma ile Nasıl Başa Çıkılır

Aile üyelerimize bilerek zarar vermek için hiçbir şey yapmayız. Belki de çocuğunuzu riskli yollardan olduğunu düşündüğünüzden ayırarak her zaman sorumlu bir ebeveyn olduğunuzu düşünüyorsunuzdur.

Sevdiğiniz kişi size davranışınızın onlara zarar verdiğini söylerse açık ve savunmasız olun. En acil olan şey değişime açık olduğunuzu göstermektir, çünkü uzlaşma fırsatları sonsuza kadar sürmez.

Aileden yabancı olan insanlar için destek var.

Artık sosyal hizmet uzmanları ve sağlık hizmeti sağlayıcıları, aile yabancılaşmasının derinden etkili meselesinin daha bilişsel hale geldiğine göre, insanların başa çıkmasına yardımcı olmak için artan sayıda kaynak var.

Örneğin, Stand Alone, Birleşik Krallık merkezli, araştırma yapan, destek sunan ve bu konuda farkındalık yaratan bir kuruluştur.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Ayhan Mete GÜNAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kan Dolaşımında Beklenmedik Yeni Bir Bileşen Bulundu

Neuralink 2020’ye Kadar Hazır Olabilecek Zihin Okuma İmplantını Açıkladı