Kıyıya Vuran Balinanın İçinde Altı Kilogram Plastik Bulundu

Balinalar oldukça büyük deniz canlılarıdır. Devasa gövdelerinin içi birçok organ ve besin maddesi ile doludur. Geçtiğimiz günlerde ise Endonezya’da kıyıya vuran ve ölmüş olduğu tespit edilen ispermeçet balinasının midesinde ise altı kilogram atık plastik bulundu. WWF Endonezya yaptığı açıklamada Balinanın ölüm sebebinin henüz tespit edilemediğini ancak balinanın midesinde; yüzden fazla plastik bardak, yirmi beş çöp torbası, on adet terlik ve yüzden fazla plastik parçanın tespit edildiğini açıkladı.

Plastik kirliliğinin tavan yaptığı bu dönemlerde işin ciddiyeti bu vaka ile bir kez daha ortaya çıktı. Araştırmacılar, gerekli önlemlerin alınmaması halinde bu tarz durumlar ile daha çok karşılaşılacağını söylüyor. Endonezya’nın denizcilik bakanlığı koordinatörü Luhut Binsar Pandjaitan, konu ile ilgili yaptığı açıklamada ”Başta kendi ülkemizde olmak üzere dünya genelinde plastik kullanımını azaltmalıyız. Karşılaştığımız bu vaka dehşet verici. Umarım işin ciddiyeti başta hükumetler olmak üzere bütün insanlar tarafından anlaşılmıştır.” demecini verdi.

Dişi balinaların en büyük türü olan ispermeçet balinası, yaklaşık 11 metre uzunluğundadır. Ağırlıkları ise 13-14 ton aralığında değişir. Bu balinalar besin ihtiyaçlarını kalamar, bazı balık türleri, ahtapotlar ve çeşitli deniz otlarından karşılarlar. Ancak, deniz canlılarının çoğu artan plastik kirliliği nedeniyle plastik maddelerini de tüketmek zorunda kalıyor.
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ
Kaynak: https://www.livescience.com/64139-sperm-whale-full-of-plastic.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Elon Musk, BFR'nin Adının Değiştirildiğini Duyurdu

NASA’nın yeni keşif aracı Mars’ta zorlu bölge Jezero kraterine inecek