Kızamığa Yakalanmak Bağışıklık Sisteminizin Belleğini Silebilir

Bağışıklık sistemi son derece zekicedir ve başa çıktığı her patojeni hatırlama yeteneğine sahiptir, böylece herhangi bir tanıdık işgalciyi hızla yenebilir. Aşılar ayrıca çok zekicedir ve bu “bağışıklık belleğini” kullanarak bizi her tür hastalıktan korur. Bununla birlikte, aşılanmamak hiç de akıllıca değildir, özellikle de kızamığa yakalanmanın tüm bağışıklık sistemi için nasıl feci sonuçlar doğurabileceğini gösteren son araştırmalar göz önüne alındığında. Science News tarafından vurgulandığı üzere, araştırmacılar kızamık virüsünün akut etkileri geçtikten uzun bir süre sonra bile kişinin sağlığına nasıl zarar vermeye devam ettiğini fark etmeye başladı. Bağışıklık sisteminin hafıza hücrelerine saldırarak virüs aslında vücudun geçmiş enfeksiyon kataloğunu siler ve daha önce savaşmayı öğrendiği birçok patojen tarafından istilaya açık bırakır.

Tıpkı sinir bozucu bir bilgisayar korsanı gibi, kızamık virüsü sadece belirtiler şeklinde ani bir hasara neden olmakla kalmaz, aynı zamanda vücudun güvenlik sistemini de etkisiz hale getirir ve kapıyı diğer kötü niyetli mikroplar için açık bırakır.
Araştırmacılar, insan olmayan primatlar üzerine yaptığı araştırmalarla, virüsle enfekte olmuş hayvanların, unutulmuş hafıza lenfosit depolarına maruz kaldıklarını fark ettiklerinde, kızamığın “bağışıklık kaybına” neden olabileceğinden şüphelenmeye başladılar. Geçtiğimiz yıl yayınlanan bir makale, kızamık virüsünün vücudun farklı bölgelerine yayıldıkça yakındaki bağışıklık sistemi hücreleri için bir yenilenme çizgisi oluşturma eğiliminde olduğunu ortaya çıkardı.

Daha sonra Hollanda’da yapılan bazı çalışmalar ise aşılanmamış çocukların hastalığa yakalandıkları takdirde bu hafıza hücrelerinde de büyük bir düşüş yaşadıklarını göstermiştir. Bilim insanları bağışıklık sisteminin bu hafıza kaybı sonrası ne kadar sürede toparlandığını henüz bilmiyor ancak 2.228 çocuk hasta kaydına bakılarak yapılan bir çalışma kızamık geçiren çocukların beş yıl sonra başka hastalıkların riski altında olduğunu gösterdi. Virüsü hiç yaşamayanlara kıyasla, kızamık olan çocukların bir ay içinde başka bir enfeksiyona yakalanma olasılığı yüzde 43, gelecek on yılın üzerinde enfeksiyon önleyici bir reçeteye ihtiyaç duyma olasılığı yüzde 15 ila yüzde 24 arasındaydı.

Bu verilere dayanarak, çalışmanın diğer yazarı Rik de Swart, ScienceNews’e “Kızamık aşılaması nerede yapılıyorsa, orada çocuk ölümleri azalıyor. Hem de her zaman. ”Kızamığın akut belirtileri nadiren ölümcül olsa da, virüsün kalıcı etkisi, çok daha şiddetli bir hastalığa yakalama şansını büyük ölçüde artırıyor. Bağışıklık sisteminin kendisi gibi, kızamık virüsü de gerçekten çok zeki görünüyor. Kesinlikle aşı karşıtı insanlardan daha zeki.
Editör / Yazar: Emre TÜRKMENOĞLU
Kaynak: https://www.iflscience.com/health-and-medicine/catching-measles-could-wipe-out-your-immune-systems-memory/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dünya, Farklı Bir Yörüngeye Taşınabilir Mi?

Dünyanın En Sağlam Hayvanı Tardigradlar (Su Ayıları) Hakkında 13 Şaşırtıcı Bilgi