in

Kızamığın kontrolden çıktığı ABD’nin Washington eyaletinde aşılama oranı %500’e yükseldi

Washington eyalatindeki Clark County’de kızamık sorunu yaşanıyor. Yılın başından bu yana 50 vaka görüldü ve muhtemelen bu sayı düşmek yerine daha da artacak. Bu gerçekten bu kadar şaşırtıcı olmamalı.2017 yılında anaokuluna giren çocuklar aşılarını tam yaptırmışlardı. Çocukların yüzde 7’si kızamık aşısı olmamışlardı. Geçen yıl bu zamanlar il sağlık klinikleri iki tip kızamık aşısının birinden 530 doz sipariş etmişlerdi. Bu yıl, bu miktarın 5 katını,3150 doz sipariş ettiler. Sea Mar Community sağlık Merkezi enfeksiyon kontrol hemşiresi Virginia Ramos: ‘ Aşıya tereddütlü yaklaşan insanlardan oluşan bir hasta akını gördüğünüzde işte bu bir salgın sürecidir.’ ‘Sadece hazırlıklı olduğumuz ve uygun aşımız olduğu için mutluyuz .’dedi.

Eyalet çapında kızamığı A vitamini ile tedavi edilen bireylerin ortaya çıkması, Washington eyaleti Sağlık Bakanlığının şu tweeti atmasına neden oldu. ‘A VİTAMİNİ KIZAMIĞI ÖNLEYEMEZ YA DA TEDAVİ EDEMEZ. ABD’DE SAĞLIKLI BESLENEN BİR ÇOCUĞUN FAZLADAN A VİTAMİNİ ALMASININ KIZAMIK HASTALIĞI ÜZERİNDE HİÇBİR ETKİSİ OLMAYACAKTIR. KIZAMIKTAN KAÇINMANIN TEK YOLU ONA KARŞI AŞI YAPTIRMAKTIR.’ (WA Dept. of Health-Washington Sağlık Bakanlığı) Bağışıklığın çok düşük olmasıyla bir toplumda bulaşıcı hastalıklar bir insandan başka bir insana sıçramak için daha fazla şansa sahiptirler.

Kızamık gibi yüksek derecede bulaşıcı patojenler, en iyi şekilde, nüfüsun yüzde 90 ila yüzde 95’i aşılandığı zaman kontrol edilebilirler. Bu vakada, kızamıktan etkilenenlerin 43’ü hiç kızamık aşısı olmayan çocuklardı. Diğerleri gerekli olan iki dozun yalnızca birini alanlardı.Geriye kalan vakalar için ise aşı geçmişi ile ilgili hiçbir şey söylenmiyor. Salgının ilçenin aşılama kültürü üzerinde uzun vadeli bir etkisi olup olmayacağı zamanla görülecek. İstatistiklerin ispatının ve kitap karıştırmanın azaldığı yerlerde, bir hastalığın şiddetli acısı, bazen birçok aileyi toplumu korumaya yönelik sosyal sorumluluklarını yerine getirmeye ikna eder.

Clark County öne çıktı fakat sadece orası değil. Ocak ayında New York şehrinin de içinde olduğu 10 ABD eyaletinde toplamda 79 kızamık vakası saptandı. Geçen yıl Avrupa çapındaki kızamık salgınında onlarca ölümün görülmesi, yine aşılama karşıtı olanların yüksek olduğu toplumlardaki depresif dokunulmazlık nedeniyle olmuştu. Çocuklarımızı korumak için, kızamığın ölümcül bir virüs olduğunun hatırlatılmasına gerek yok. Clark County’de aşılamanın tekrar artmasıyla ümit ediyoruz ki bu salgında göreceğimiz en kötü şey yalnızca bu aşılama oranının artışı olur.

Editör / Yazar: Esra KAŞ

Kaynak: https://www.sciencealert.com/vaccinations-boom-by-500-percent-in-us-county-where-measles-is-out-of-control

Avatar

Yazar Esra KAŞ

Makaleye Oy Ver!

0 points

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Östrojenin Tip2 Diyabetin Kontrolündeki Rolü

Chris Jackson, insanların Internet Explorer kullanmayı bırakmaları gerektiğini açıkladı