Kızıllar Acıyı Diğer İnsanlardan Farklı Hissediyor!

Kızıllar yıllardır cadılıktan, ruhsuz kişiler olmaya kadar birçok yargıyla bağdaştırılmıştır. Bunların hiçbiri gerçeğe dayalı olmamakla beraber, bilim kızıl saçlı insanların acıyı daha fazla hissettiğini öne sürdü. Bu da tam olarak doğru değil—sadece acıyı farklı bir şekilde algılıyorlar.

Bunun nedenini anlamak için bu insanların saçlarını kızıl yapan ve diğer tüm fiziksel özelliklerini etkileyen gene bakmamız gerekiyor.

kızıl saçlı bebek
Kızıllar Acıyı Diğer İnsanlardan Farklı Şekilde Hissediyor

Kızıl Saç Neden Nadir?

İnsan nüfusunun sadece %1-2 kadarı doğal kızıl renge sahiptir. Bu oran, kızılı büyük bir farkla en nadir saç rengi kılıyor. İnsanlar ten, göz ve saç rengini melanin adındaki bir pigmentten alıyor. Feomelanin ve ömelanin olmak üzere iki farklı türde melanin üretilir. Pigmentlerin oranı, saç ve ten rengimizi belirler.

Kızıllar daha çok feomelanin üretir. Bu durum kızıllar için bir dezavantaj anlamına gelmektedir. Çünkü daha az ömelanin, UV ışınlarına karşı daha az savunma demektir. Ömelaninden yoksun açık tenli insanlar, feomelaninin böylesi bir koruma özelliği olmadığından cilt kanserine karşı daha riskli bir konumdadır.

Acıyı Hissetmek

Birkaç bilim insanı, kızılların acıyı nasıl diğer insanlardan farklı bir şekilde hissedebildiklerini araştırdı. 2006 yılında yapılan bir araştırma, kızılların sıcak ve soğuğun acısına karşı daha hassas olduğunu ortaya koydu.

Bununla birlikte, kızıllar elektroşok ve iğne gibi acılara daha dayanıklı olabiliyor. Yani bu demek oluyor ki, kızıllar diğerlerinden az ya da çok acı hissetmiyorlar, onlar sadece belli tür acıları diğer insanlardan daha farklı algılıyorlar.

Kızıllar Acıyı Diğer İnsanlardan Farklı Şekilde Hissediyor

Kızılların daha fazla acı hissettiği yanılgısı, genellikle diğer insanlardan daha fazla anesteziye ihtiyaç duydukları gerçeğinden kaynaklanıyor olabilir. PBS Newshour’dan Julia Griffin, lokal anestezi iğnesinin ayak başparmağındaki bir kesiğe hiçbir etki etmediğini görünce kendisinin ve doktorunun çok şaşırdığını belirtti.

Çoğu kızıl, uyuşmak için diğer insanlara oranla yaklaşık %20 daha fazla anesteziye ihtiyaç duyuyor. Fakat söz konusu ağrı kesici olunca, durum tersine dönüyor.

Yani ağrı kesici konusunda kızılların eşiği daha düşük. Kızılların farklı tür ağrıkesicilere farklı tepki vermesi kulağa mantıksız gelebilir fakat bu durum, ilaçların vücudunuzda farklı etkiler göstermesiyle aynı mantık çerçevesinde gerçekleşiyor.

Sözlük:

Melanin nedir?: Melanin, normalde deride, saçlarda, göz zarlarında, beynin bazı bölgelerinde, melanik denen bazı urlarda bulunan ve tirozin’in yükselmesiyle oluşan koyu renkli biyolojik pigment. hücre içindeki kromotoforda bulunur.

Feomelanin ve Ömelanin Nedir? Feomelanin ve Ömelanin bir pigmenttir ve diğer bir pigment çeşidi ömelanin ile birlikte saç rengini belirler. Bu iki pigment aynı zamanda melanin olarak da aynı isimle anılır. Ömelanin siyah ve kahverengi saç tiplerinde baskın gelirken diğer tip olan feomelanin açık sarı, sarı, turuncu ve kızıl saç renginden sorumludur.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviren: ŞEVVAL KARA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hepimizin Neandertal DNA'sı Var, Ama Bu Görünüşümüzde Etkili Olmayabilir!

Hepimizin Neandertal DNA’sı Var, Ama Bu Görünüşümüzde Etkili Olmayabilir!

Bilim İnsanları Acı Hissini Tamamen Yok Edebilen Bir Beyin Bölümü Keşfetti

Bilim İnsanları Acı Hissini Tamamen Yok Edebilen Bir Beyin Bölümü Keşfetti