Kömür Santralleri Ekonomik Olarak Anlam İfade Etmiyor

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres 3 Eylül Perşembe günü, tüm ülkeleri ve özellikle G20 ülkelerini, Japonya’nın ev sahipliği yaptığı çevrimiçi bir iklim konferansında kömürü tamamen terk etmeye çağırdı.

Japonya Çevre Bakanlığı’nın ” 2020 yeniden Tasarım Platformu: COVID-19’dan Sürdürülebilir ve Dayanıklı Kurtarma için Çevrimiçi Platform” adlı bir girişimi var. Web sitesi, “COVID-19’dan kurtarma bağlamında planlanan ve uygulanan ülkelerin iklim ve diğer çevre politikalarını ve eylemlerini harmanlayan bir merkez” olduğunu söylüyor.

Guterres, Japonya’yı kömürlü termik santrallerin inşasını finanse etmeyi durdurmaya ve hızla yeşil enerjiye dönmeye çağırdı.

Associated Press’e göre Guterres en önemli önceliklerin ‘yeşil’ işlere öncelik vermek, fosil yakıtların kullanımına yönelik sübvansiyonları sona erdirmek ve tüm kararlarda enerji ve iklim değişikliği konularını dikkate almak olduğunu söyledi.

-Aralık 2019, Antonio Guterres, İspanya COP25 konuşması-

Guterres, “Temiz enerji daha fazla iş, daha temiz hava, daha iyi sağlık ve daha güçlü ekonomik büyüme sağlar” dedi.

‘Yakında mahsur kalan varlıklar haline gelecek olan kömür santrallerinde para yakmanın ekonomik olarak bir anlamı yok’ dedi. ‘Herhangi bir yatırım planında kömüre dayalı enerji için hiçbir mantıklı durum yoktur’.

Guterres, 2030’a kadar küresel emisyonları yarı yarıya azaltma ve 2050’ye kadar ‘karbon nötrlüğünü’ sağlama hedeflerinin- küresel ısınmayı sınırlamanın anahtarının- ulaşılabilir olduğunu, ancak şu anda yolun dışında olduğumuzu da ekledi.

Konferansa katılan ülkeleri gelecek yıl COP26’dan (26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği konferansı) önce daha iddialı planlar ve uzun vadeli stratejiler geliştirmeye çağırdı.

Kaynak: Electrek

Berk KESKİN

Yoruma kapalı.

Bir yorum

Karanlığın Hızı Var Mıdır

Roma İmparatorluğu Ve Tarihi